Lekkoatletyczne MŚJ: Ponad 1500 zawodników ze 159 krajów w Bydgoszczy

Lekkoatletyka
Lekkoatletyczne MŚJ: Ponad 1500 zawodników ze 159 krajów w Bydgoszczy
fot. PAP

Ponad 1500 lekkoatletów ze 159 krajów rywalizować będzie od wtorku do niedzieli w Bydgoszczy w 16. mistrzostwach świata juniorów. W polskiej ekipie jest 54 sportowców - 30 zawodników i 24 zawodniczki. Liderzy to sprinterka Ewa Swoboda i kulomiot Konrad Bukowiecki.

Oboje są w składzie olimpijskiej reprezentacji. Swoboda (UKS Czwórka Żory) ma czwarty czas na liście IAAF wśród juniorek na 100 m - 11,18, a Bukowiecki (PKS Gwardia Szczytno) jest pierwszy z wynikiem 22,94.

 

„Na tartanie w Bydgoszczy biega się bardzo szybko, więc chciałabym poprawić rekord życiowy. Ostatnie treningi pokazują, że stać mnie na to. Jestem osobą, którą rozpiera energia i trzeba to tylko odpowiednio przełożyć na start. Nie obiecuję konkretnego medalu, ale zrobię wszystko, by pobiec najszybciej jak to możliwe” – powiedziała PAP Swoboda.

 

Bukowiecki na stadionie im. Zdzisława Krzyszkowiaka będzie bronił tytułu zdobytego w 2014 roku w Eugene (USA). „Mistrzostwa odbywają się w Polsce. To szczególnie ważne. W głowie siedzi mi także chęć ustanowienia rekordu świata" - podkreślił zawodnik Gwardii Szczytno, który przed dwoma laty w poprzednich mistrzostwach jako jedyny Polak stanął na podium.

 

Początkowo 16. edycję zawodów miał organizować Kazań. Jesienią 2015 roku, w związku ze skandalem dopingowym w Rosji, IAAF zawiesiło w prawach członka federację tego kraju. Rozpoczęła się wówczas procedura wyboru nowego gospodarza. 28 grudnia poinformowano, że miejscem rywalizacji młodych lekkoatletów będzie Bydgoszcz.

 

W historii tej imprezy (pierwsze MŚJ były w 1986 roku w Atenach) biało-czerwoni wywalczyli 36 medali: dziewięć złotych, 14 srebrnych i 13 brązowych. Tylko raz – w 2010 roku w kanadyjskim Moncton - żaden reprezentant Polski nie stanął na podium.

JP, PAP

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze