Julia Stiepanowa laureatką nagrody fundacji Pomoc Ofiarom Dopingu

Lekkoatletyka
Julia Stiepanowa laureatką nagrody fundacji Pomoc Ofiarom Dopingu
fot.PAP

Rosyjska lekkoatletka, specjalistka w biegach średnich Julia Stiepanowa, która była "świadkiem koronnym" w ujawnianiu przypadków systematycznego stosowania niedozwolonych środków przez jej rodaków, otrzymała nagrodę niemieckiej fundacji Pomoc Ofiarom Dopingu (DOH).

Wartość nagrody wynosi 10 tys. euro.

 

Dzięki zeznaniom Stiepanowej świat dowiedział się o dopingowych praktykach w tym kraju, dokonywanych wielokrotnie za wiedzą oficjalnych organizacji sportowych.

 

"Zeznania Stiepanowej i jej męża Witalija obciążają rosyjskie służby specjalne i pokazują doping na szczeblu państwowym, co prowadziło do sukcesów sportowców rosyjskich. Podobna współpraca miała miejsce w czasach istnienia Niemieckiej Republiki Demokratycznej. Ich informacje dotyczące wojny sportowej prezydenta Władimira Putina przyczyniły się do uświadomienia i wzmocnienia światowej opinii w walce z dopingiem" - powiedziała prezes fundacji Pomoc Ofiarom Dopingu Ines Greipel.

 

Fundacja nagrodziła aktywną sportsmenkę za odwagę cywilną i jednocześnie zwróciła się do Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego, aby ten zezwolił jej na start w igrzyskach w Rio de Janeiro.

 

Wręczenie nagrody odbędzie się w Berlinie 6 grudnia. Wcześniej jej laureatami byli specjalizujący się w badaniach nad przyczynami raka i ekspert antydopingowy Werner Franke, dziennikarz sportowy Herbert Fischer-Solms, trenerzy Hansjoerg i Henner Misersky oraz endokrynolog Christian Strasburger.

DŁ/PAP

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze