Rio 2016: Połowa Brazylijczyków przeciwna igrzyskom

Inne
Rio 2016: Połowa Brazylijczyków przeciwna igrzyskom
fot. PAP

Połowa mieszkańców Brazylii jest przeciwna organizacji letniej olimpiady w Rio de Janeiro. W ciągu ostatnich trzech lat grono osób niechętnych igrzyskom wzrosło w tym południowoamerykańskim kraju aż dwukrotnie.

Z sondażu przeprowadzonego przez firmę Datafolha na terenie całej Brazylii wynika, że o ile w czerwcu 2013 r. zaledwie 25 proc. osób deklarowało się jako przeciwnicy organizacji IO w Rio de Janeiro, o tyle obecnie grupa ta sięga już 50 proc. mieszkańców kraju-organizatora imprezy.

 

Badanie przeprowadzone dla dziennika "Folha de Sao Paulo" w połowie lipca br. dowodzi, że co drugi Brazylijczyk nie chce organizacji olimpiady w Rio. Gazeta odnotowała, że najnowszy sondaż potwierdza też kurczące się grono sympatyków tegorocznych igrzysk.

 

"Jeszcze trzy lata temu aż 64 proc. Brazylijczyków deklarowało się jako zwolennicy organizacji olimpiady w Rio. Tymczasem w chwili obecnej grupa ta nie jest większa niż 40 proc. populacji kraju" - napisała w komunikacie z badania Datafolha.

 

Studium wykazało, że najwięcej osób niechętnych olimpiadzie w Rio de Janeiro pochodzi z południa i południowego-wschodu Brazylii. Z kolei zwolennicy imprezy to najczęściej mieszkańcy północnych i północno-wschodnich regionów kraju.

 

"Odnotowaliśmy, że najprzychylniejszą grupą wiekową dla organizacji Rio 2016 jest młodzież, zaś najbardziej negatywnie nastawione do tegorocznych IO są osoby starsze o wysokich kwalifikacjach zawodowych i dobrych zarobkach. Przekraczają one zwykle od 5 do 10 razy minimalną pensję w Brazylii" - zauważyli autorzy badania.

 

W sondażu przeprowadzonym przez firmę Datafolha ponad 8 proc. brazylijskich respondentów nie potrafiło się zadeklarować jako zwolennicy czy przeciwnicy Rio 2016. Z kolei blisko 2 proc. uczestników badania w ogóle nie odpowiedziało na zadane pytania.

 

Autorzy studium wskazali, że nawet wśród osób przyjaźnie nastawionych do organizacji IO w Rio widoczny jest brak przekonania, że impreza ta wpłynie pozytywnie na sytuację Brazylijczyków. Aż 63 proc. spośród wszystkich uczestników sondażu przyznało, że olimpiada przyniesie więcej strat niż zysków.

 

Letnie igrzyska w Rio de Janeiro potrwają od 5 do 21 sierpnia. Weźmie w nich udział ponad 10,5 tys. sportowców z 206 krajów. Z kolei między 7 a 18 września brazylijska metropolia będzie gościła 4200 zawodników podczas Letnich Igrzysk Paraolimpijskich.

RM, PAP

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze