"Jestem zaszczycony, że mogę objąć reprezentację, nigdy nie ukrywałem, że od zawsze chciałem zostać trenerem tej drużyny. Dla mnie to bezapelacyjnie najlepsza robota w całym angielskim futbolu" - powiedział Allardyce cytowany na stronie Angielskiej Federacji Piłkarskiej.

 

Nowy selekcjoner zapowiedział również, że zamierza również zwrócić uwagę na nowe pokolenia piłkarzy.

 

"Jakkolwiek będę się głównie zajmował zespołem seniorskim, to chciałbym również przyjrzeć się pracy świetnie zarządzanych drużyn juniorskich" - podkreślił.

 

Urodzony w leżącym w środkowej Anglii Dudley Allardyce, od 1971 roku przez ponad 20 lat występował jako obrońca wielu wyspiarskich klubów. Dzięki swojej posturze, oraz twardej i nieustępliwej grze zyskał wtedy przydomek "Big Sam". Po zakończeniu kariery zawodniczej Allardyce poświęcił się pracy trenerskiej, prowadząc m.in. Bolton Wanderers, Newcastle United i Blackburn Rovers. Choć z tymi zespołami nie sięgnął po żadne trofeum, to jako trener potrafił często wyprowadzić klub z kryzysu, obronić przed spadkiem do niższej ligi oraz zapewnić stabilizacje formy, tak było m.in. w przypadku Sunderlandu.

 

Przeciwnicy nowego selekcjonera zarzucają mu, że prowadzone przez niego zespoły grały pozbawiony finezji futbol, oparty na stałych fragmentach gry oraz długich zagranicach w kierunku pola karnego. Jego zwolennicy podkreślają natomiast, iż Allardyce był w Anglii jednym z prekursorów we wprowadzaniu nowoczesnych metod trenerskich takich jak analiza statyczna oraz korzystanie z usług psychologów sportowych. Cześć ekspertów zwraca również uwagę na to, że dotychczasowe osiągnięcia nowego selekcjonera mogłoby być znacznie większe, lecz nie miał on nigdy szansy prowadzić żadnego z najlepszych i najbogatszych zespołów.

 

Federacja liczy na to, że wraz z objęciem drużyny narodowej Allerdyce udowodni, że należy do grona najwybitniejszych angielskich trenerów.

 

"Ma doskonałe kwalifikacje, niesamowitą umiejętność wykorzystania potencjału zawodników i silny etos pracy. Do tego zna i potrafi stosować nowe metody" - napisał w oświadczeniu szef federacji Martin Glenn

 

Jako trener reprezentacji Allerdyce zadebiutuje 1 września w meczu towarzyskim. Pierwsze spotkanie o punktu Anglicy rozegrają trzy dni później, kiedy w eliminacjach do mistrzostw świata 2018 zmierzą się ze Słowacją. O awans do mundialu drużyna Allerdyce'a powalczy również ze Szkocją, Słowenią, Litwą i Maltą.