Utytułowany biathlonista chorował z powodu... zbyt zdrowej diety

Utytułowany norweski biathlonista Emil Hegle Svendsen przez trzy lata miał kłopoty gastryczne. Dopiero niedawno postawiona diagnoza stwierdziła zespół jelita drażliwego. Powodem dolegliwości, jak przyznał 31-letni zawodnik, była "zbyt zdrowa dieta".

"Jak każdy Norweg przez lata odżywiałem się zdrowo, według naszych standardów - piłem sporo mleka, soków, jadłem owsiankę, dużo chleba i pizzy. Teraz okazało się, że wszystkie te produkty bardzo mi szkodzą. Mój organizm nie toleruje laktozy, fruktozy i glutenu" - powiedział Svendsen na antenie telewizji NRK.

Po raz ostatni wygrał zawody Pucharu Świata w grudniu 2014 roku, a tegoroczne mistrzostwa świata w Oslo były dla niego "wielką porażką". W ostatnich dwóch sezonach miał duże wahania formy. Raz czuł się źle i osłabiony, a po kilku dniach odwrotnie, co przekładało się na bardzo różne wyniki. Badania nie wykazywały jednak żadnych problemów zdrowotnych i dopiero po zakończeniu ostatniego sezonu poddał się kompleksowym testom.

"Najlepszym moim indywidualnym wynikiem w Oslo był brązowy medal w biegu na dochodzenie, lecz zdobyłem go podczas lepszego dnia. Teraz po otrzymaniu diagnozy zmieniłem całkowicie dietę i może nie jest ona, według norweskich zwyczajów zdrowa, lecz ja się czuje o wiele lepiej" - przyznał.

Svensden ma w dorobku pięć medali olimpijskich - cztery złote i srebrny. Na najwyższym stopniu podium mistrzostw świata stawał 12 razy oraz wywalczył sześć srebrnych medali i trzy brązowe. W zawodach PŚ odniósł 37 zwycięstw, a w sezonie 2009/2010 zdobył trofeum