Rio 2016: Najmłodsza olimpijka wystąpi z myślą o ofiarach trzęsienia ziemi

Inne
Rio 2016: Najmłodsza olimpijka wystąpi z myślą o ofiarach trzęsienia ziemi
fot. PAP/EPA

Najmłodsza uczestniczka igrzysk w Rio de Janeiro, 13-letnia pływaczka z Nepalu - Gaurika Singh, zadebiutuje w Brazylii kilkanaście miesięcy po tragicznym w skutkach trzęsieniu ziemi, jakie nawiedziło jej kraj w kwietniu zeszłego roku.

Podczas katastrofy, w wyniku której śmierć poniosło prawie dziewięć tysięcy osób, Singh - na co dzień mieszkająca i trenująca w Londynie - przebywała w Nepalu w związku odbywającymi się tam mistrzostwami kraju.

"To było przerażające doświadczenie. Byliśmy wtedy na piątym piętrze hotelu, z którego nie mogliśmy się wydostać. Na szczęście budynek był nowy i w przeciwieństwie do innych dookoła nie zawalił się" - powiedziała zawodniczka, która zadecydowała się przekazać wszystkie nagrody pieniężne otrzymane za zdobycie siedmiu tytułów mistrzowskich na rzecz ofiar trzęsienia ziemi.

Singh nie ukrywa, że długo nie wierzyła w szansę występu na igrzyskach.

"To świetna sprawa, choć trochę niewiarygodna. Chciałam jechać do Brazylii, ale nie byłam pewna, czy nie jestem na to za młoda. Gdy w ubiegłym miesiącu dowiedziałam się o kwalifikacji, byłam w szoku" - przyznała.

Ojciec pływaczki - Paras uważa, że mimo młodego wieku jego córka dobrze radzi sobie ze stresem.

"To wspaniała osoba. Nieprawdopodobne, że przy tym wszystkim tak dobrze radzi sobie z całą presją" - stwierdził.

Mimo upływu wielu miesięcy młoda zawodniczka ciągle pamięta o wydarzeniach z 2015 roku i wierzy, że sportowe sukcesy pozwolą jej w przyszłości założyć fundację zajmującą się szkoleniem pływackim ubogiej nepalskiej młodzieży.

Singh, która w Rio wystartuje w konkurencji 100 metrów stylem grzbietowym, w momencie olimpijskiego debiutu zaplanowanego na niedzielę 7 sierpnia będzie miała 13 lat i 255 dni.

SA, PAP

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze