Rio 2016: Fińską flagę po raz trzeci poniesie kobieta

Inne
Rio 2016: Fińską flagę po raz trzeci poniesie kobieta
fot. PAP

Chorążym reprezentacji Finlandii w Rio de Janeiro będzie srebrna medalistka w windusrfingu sprzed czterech lat Tuuli Petaejae-Siren. Jest dopiero trzecią Finką w historii igrzysk olimpijskich, która poniesie flagę kraju na uroczystości otwarcia.

Fiński komitet olimpijski przez 102 lata, do zimowej olimpiady w Vancouver w 2010 roku, uważał, że taki honor może przypadać tylko mężczyznom. Przełom w równouprawnieniu chorążych nastąpił dopiero w 2012 roku w Londynie, kiedy do tego zadania została wybrana pływaczka Hanna Maria Seppaelae. W dwa lata później, podczas zimowych igrzysk olimpijskich w Soczi, flagę niosła snowboardzistka Enni Rukajaervi.

 

Jak podkreślają fińskie media kobiety zostały docenione dopiero kiedy stanowisko dyrektora sportowego fińskiego komitetu olimpijskiego objął były utytułowany trener skoczków narciarskich Mika Kojonkoski.

 

Jak zaznaczyli na antenie telewizji YLE, równouprawnienie w sporcie, a zwłaszcza z okazji olimpiad, jest szczególnie ważne m.in. dla integracji ekipy. - Wybór chorążego w Rio był bardzo prosty. Tuuli jest nie tylko wspaniałą sportsmenką lecz również popularną i sympatyczną celebrytką i przykładem dla wszystkich Finów - wyjaśnił Kojonkoski.

 

Media przypomniały również, że to Finlandia była prekursorem równouprawnienia i w 1906 roku, po utworzeniu własnego parlamentu, był on pierwszym na świecie dopuszczającym kobiety do uczestnictwa w wyborach jako kandydatki. Podczas pierwszej sesji w rok później liczył 19 posłanek, lecz na pierwszą kobietę-chorążego olimpijskiej ekipy Finowie czekali aż 105 lat, do roku 2012.

 

W Rio de Janeiro Finlandię będzie reprezentować 54 sportowców, którzy wystartują w 16 dyscyplinach. Finlandia uczestniczyła od 1908 roku we wszystkich letnich i od 1924 roku zimowych igrzyskach olimpijskich. Sportowcy tego kraju zdobyli na letnich olimpiadach w sumie 302 medale, w tym 101 złotych, 84 srebrne i 117 brązowych. Na zimowych wywalczyli 156 medali, w tym 41 złotych, 59 srebrnych i 56 brązowych. Gospodarzem XV letnich igrzysk olimpijskich w 1952 roku były Helsinki.

AP, PAP

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze