Tokio 2020: Nowe dyscypliny w programie olimpijskim

Inne
Tokio 2020: Nowe dyscypliny w programie olimpijskim
fot. PAP

Surfing, baseball/softball, karate, skateboarding i wspinaczka sportowa - to dyscypliny, które dołączyły do programu igrzysk w Tokio w 2020 roku. Taką decyzję podjęli członkowie Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego podczas 129. sesji plenarnej w Rio de Janeiro.

Media podkreślają, że taki wybór ma przyciągnąć młodszą widownię.

 

W ramach programu „Agenda 2020”, miasto-organizator mogło zaproponować nowe dyscypliny w oparciu o popularność sportu w danym kraju – tak aby zwiększyć zainteresowanie lokalnej społeczności. Tokijski komitet zaproponował wspomniane pięć dyscyplin, a Olimpijska Komisja Programowa określiła w swoim raporcie wymienione sporty jako "dynamiczny i ekscytujący pakiet", który "obejmuje zarówno tradycyjne, jak i wschodzące, skoncentrowane na młodych wydarzenia - popularne zarówno w Japonii, jak i za granicą".

 

Z nowych dyscyplin Polacy największe sukcesy odnoszą w ostatnich latach we wspinaczce, stając na podiach mistrzostw globu i zawodów Pucharu Świata.

 

"Przez cały dzień poprzedzający decyzję MKOl czułem dreszczyk emocji. Jestem przekonany, że podobne emocje odczuwało całe środowisko wspinaczkowe na świecie. W końcu to ogromna nobilitacja dla wspinania sportowego i satysfakcja dla ludzi z IFSC, którzy z wielką determinacją promowali tą dziedzinę. Wchodzimy do innej, wyższej ligi. Wiem też, że gdy euforia wywołana decyzją MKOl opadnie, zacznie się ciężka praca koncepcyjna, organizacyjna oraz trenerska nad przygotowaniami do roku 2020. Mamy poważne szanse na medale olimpijskie, myślę tu o wspinaniu na czas, i tej szansy nie możemy zmarnować" - skomentował prezes Polskiego Związku Alpinizmu Piotr Pustelnik.

 

Intensywne działania nad wprowadzeniem wspinaczki do programu igrzysk rozpoczęły się wraz z powstaniem międzynarodowej federacji IFSC w roku 2007 – jednak historia rozgrywania zawodów sięga lat 40-tych minionego wieku, a pierwsza impreza w formacie obecnie znanym odbyła się w Bardonecchia, koło Turynu w 1985 roku.

 

Od roku 1989 rozgrywany jest corocznie cykl Pucharu Świata, a dwa lata później przeprowadzono pierwsze mistrzostwa świata. Po wydzieleniu wspinaczki sportowej ze struktur UIAA (Międzynarodowa Federacja Związków Alpinistycznych), nowa federacja rozpoczęła proces wejścia do ruchu olimpijskiego. MKOl uznał sport w roku 2010, a już trzy lata później wspinaczka znalazła się na liście potencjalnych dyscyplin do wprowadzenia do programu igrzysk.

 

Zawody we wspinaczce sportowej odbywają się w trzech konkurencjach:

 

- prowadzenie, w którym na kilkunastometrowej sztucznej ścianie ułożona jest droga – zwycięzcą rywalizacji jest zawodnik, który wyjdzie jak najwyżej. Asekuracja odbywa się za pomocą dynamicznej liny, która pochłania energię po odpadnięciu od ściany;

 

- wspinaczka na czas, tu o klasyfikacji decyduje czas pokonania 15-metrowej ściany; runda finałowa rozgrywana jest systemem pucharowym (KO). Obecnie wszystkie zawody odbywają się na takich samych ścianach o określonych parametrach, dzięki czemu możliwe jest odnotowywanie rekordów – najszybsi zawodnicy pokonują dystans poniżej 6 sekund;

 

- bouldering to wspinaczka na niskich, kilkumetrowych konstrukcjach; o wyniku decyduje ukończenie w jak najmniejszej liczbie prób na czterech-pięciu krótkich drogach. Zawodnicy wspinają się nad materacami asekuracyjnymi.

 

W programie olimpijskim wspinaczka sportowa będzie rozgrywana jako połączenie trzech konkurencji, w których rywalizować będzie po 20 zawodniczek i zawodników. Szczegóły kwalifikacji zostaną dopiero określone.

IM, PAP
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze

Przeczytaj koniecznie