Rio 2016: Nerwowe oczekiwanie na wynik próbki B

Inne
Rio 2016: Nerwowe oczekiwanie na wynik próbki B
fot. Cyfrasport

To już kolejny przypadek dopingu w polskich ciężarach. Czekamy na wynik próbki B Tomasza Zielińskiego, tegorocznego mistrza Europy w kategorii 94 kg, który miał wystąpić w igrzyskach - informuje dyrektor biura Komisji do Zwalczania Dopingu w Sporcie Michał Rynkowski.

"Steryd anaboliczny 19-norandrosteron, mogący mieć kluczowe znaczenie w treningu i osiąganiu wyników m.in. przez ciężarowców, jest wykrywany w moczu. Jeśli wynik jest pozytywny, to przeprowadza się dodatkową analizę (tzw. IRMS) i na jej podstawie można stwierdzić czy był wytworzony przez organizm czy też został podany zewnętrznie" - powiedział PAP Rynkowski.

Środek ten może być wytworzony przez organizm przy skrajnie dużych wysiłkach. Ale takie podejście do sprawy weryfikowane jest na podstawie analizy laboratoryjnej.

"Badanie próbki A wskazuje, że sportowiec korzystał z niedozwolonych środków dopingowych. Teraz trzeba czekać na wynik badania próbki B. Na dniach zbierze się w Rio de Janeiro izba ad hoc Międzynarodowego Trybunału ds. Sportu, która określi, w przypadku pozytywnego wyniku próbki B, karę dla zawodnika" - dodał Rynkowski.

SA, PAP

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze