Rio 2016: Nadal i Murray awansowali do półfinału

Rozstawiony z numerem drugim brytyjski tenisista Andy Murray oraz Hiszpan Rafael Nadal (nr 3.) awansowali do półfinału olimpijskiego turnieju singlistów. Szkot zagra z Argentyńczykiem Juanem Martinem del Potro, natomiast Nadal - z Japończykiem Kei Nishikorim.

Murray, złoty medalista z Londynu sprzed czterech lat, z trudem pokonał rozstawionego z "12" Amerykanina Steve'a Johnsona 6:0, 4:6, 7:6 (7-2). Pojedynek był bardzo wyrównany, ale Brytyjczyk zachował więcej zimnej krwi w tie-breaku.

"To był bardzo trudny mecz i ledwo udało mi się go wygrać w końcówce" - przyznał wicelider światowego rankingu.

O wstęp do finału zagra z del Potro, pogromcą lidera rankingu ATP Serba Novaka Djokovica (1.) w pierwszej rundzie. Argentyńczyk wyeliminował Hiszpana Roberto Bautistę (10.) 7:5, 7:6 (7-4).

Nadal również nie miał łatwego zadania w półfinale. Niesiony dopingiem kibiców reprezentant gospodarzy Thomaz Bellucci szybko rozstrzygnął pierwszego seta na swoją korzyść, ale później musiał uznać wyższość bardziej utytułowanego rywala. Hiszpan wygrał ostatecznie 2:6, 6:4, 6:2.

Nadal wystąpi również w nocy z piątku na sobotę w finale gry podwójnej. W parze z Markiem Lopezem zmierzy się rumuńskimi deblistami Florinem Mergeą i Horią Tecau.

W półfinale singla Hiszpan zagra z Japończykiem Kei Nishikorim (4.), który pokonał Gaela Monfilsa 7:6 (7-4), 4:6, 7:6 (8-6) w być może najbardziej wyrównanym ćwierćfinale W decydującym secie Francuz prowadził 6-3 w tie-breaku, ale Japończyk obronił trzy piłki meczowe, a następnie wykorzystał pierwszą swoją.

Półfinały gry pojedynczej mężczyzn zaplanowano na sobotę.