Amerykanie bardzo słabo rozpoczęli turniej przegrywając wyraźnie dwa pierwsze mecze - 0:3 z Kanadą i 1:3 z Włochami. Przełamanie przyszło dopiero w spotkaniu z gospodarzami Brazylią, które wygrali pewnie 3:1. W ostatnich dwóch meczach fazy grupowej - wciąż grający z nożem na gardle - reprezentanci USA pokonali kolejno Francję i Meksyk 3:1 i 3:0.

 

- Nie jest żadnym zaskoczeniem, że Amerykanie zaczęli grać dobrze. Zaskoczeniem było to, że pierwsze mecze przegrali. Poziom zawodników USA wszyscy przecież znamy. Wydaje się, że na początku turnieju mieli problem raczej ze sferą mentalną. Sportowo jest to przecież niesamowicie niebezpieczny przeciwnik. Mają wysokie skrzydła, bardzo mocną zagrywkę, świetny atak i dobrze zorganizowaną grę. Amerykanie prezentują wszystkie elementy, które we współczesnej siatkówce są niezbędne do odnoszenia sukcesów - twierdzi były trener reprezentacji Polski Ireneusz Mazur.

 

Do największych atutów „Jankesów” od wielu lat należy zaliczyć z pewnością mocną zagrywkę, która bardzo często rozpoczyna ich serie punktowe.

 

- W męskiej siatkówce gra przeciwko zespołowi z mocną, regularną zagrywką sprawia, że te serie punktowe rywali są nieuniknione. Co ważniejsze, Amerykanie są chyba aktualnie najbardziej zgranym zespołem z całej stawki, bowiem od 3 lat grają w tym samym składzie. Ja osobiście bardzo miło wspominam zwycięski mecz z Pucharu Świata, gdzie pokazaliśmy, że możemy ich pokonać. Trzeba jednak wyraźnie powiedzieć, że jest to drużyna bardzo zbalansowana, w której bardzo trudno jest znaleźć słabszy punkt. Na każdej pozycji mają zawodników, którzy mogą wejść z ławki i odmienić losy spotkania. Nie mogę sobie za bardzo wyobrazić, jak zawodnicy USA mogli przegrać mecz z Kanadą - powiedział ekspert Polsatu Sport Wojciech Drzyzga.

 

Bilans z Amerykanami w ostatnich latach jest niekorzystny. Za kadencji Stephana Antigi, Polacy wygrywają z USA właściwie jedynie w rozgrywkach mniej istotnej Ligi Światowej. Wyjątkiem jest mecz w Pucharze Świata, który Biało-czerwoni wygrali 3:1.

 

Mecze z reprezentacją USA od 2013 roku:

 

Liga Światowa: Polska - USA 3:1
Liga Światowa: Polska - USA 3:1
Mistrzostwa Świata: Polska – USA 1:3
Liga Światowa: Polska – USA 2:3
Liga Światowa: Polska – USA 1:3
Liga Światowa: Polska – USA 3:2
Mistrzostwa Świata: Polska – USA 1:3
Mistrzostwa Świata: Polska – USA 0:3
Puchar Świata: Polska – USA 3:1

 

Łączny bilans: 4-5, w setach 17:21

 

Amerykanie to mistrzowie olimpijscy z 2008 roku. W finale w Pekinie pokonali Brazylijczyków 3:1.

 

W przypadku zwycięstwa, w półfinale Polacy zmierzą się z lepszym z pary Włochy - Iran.