Rio 2016: Dziś startuje polski mistrz

Lekkoatletyka
Rio 2016: Dziś startuje polski mistrz
fot. PAP

Złoty medalista igrzysk w Pekinie i Londynie Tomasz Majewski, a także Konrad Bukowiecki i Michał Haratyk wystartują w czwartek w olimpijskim konkursie pchnięcia kulą. W finale rzutu oszczepem zaprezentuje się natomiast Maria Andrejczyk.

Majewski, Konrad Bukowiecki i Michał Haratyk o godz. 14.55 czasu polskiego przystąpią do eliminacji. Finał, z udziałem dwunastu najlepszych zawodników, rozpocznie się o 1.30 w nocy z czwartku na piątek. Dwukrotny mistrz olimpijski tym razem nie jest jednak faworytem. Zarówno w Pekinie jak i Londynie by stanąć na podium trzeba było osiągać odległość powyżej 21 m (miał odpowiednio 21,89 i 21,51), a w tym sezonie tej bariery nie udało mu się jeszcze przekroczyć. Jego najlepszy rezultat to 20,84.

 

Nieco lepszymi wynikami mogą się pochwalić pozostali Polacy: Haratyk - 21,23, a Bukowiecki 21,14. W światowym rankingu daje im to odpowiednio ósme i dziesiąte miejsce. Liderem jest Amerykanin Joe Kovacs, który w czerwcu uzyskał 22,13. Oprócz aktualnego mistrza świata barierę 22 metrów w tym sezonie przekroczył jego rodak Ryan Crouser (22,11). Majewski już wcześniej zapowiadał, że obecny sezon jest jego ostatnim w karierze.

 

Finał rzutu oszczepem rozpocznie się natomiast o 2.10 w nocy. Andrejczyk we wtorkowych eliminacjach wszystkich zadziwiła. Zaledwie 20-letnia zawodniczka była najlepsza, a wynikiem 67,11 m ustanowiła rekord Polski. W tym sezonie nikt tak daleko nie rzucał. "Wiem, że narobiłam apetytu, ale nie oczekujcie ode mnie zbyt wiele, równie dobrze mogę tego w finale nie powtórzyć. Nie chcę zapeszać i niczego zapowiadać. Chcę się po prostu skupić na tym, żeby się zbliżyć do tego rezultatu. Moim marzeniem jest ósemka w igrzyskach. Nie wiadomo, czy powtórzę taki rzut. Będą nowe warunki, nastawienie, motywacje. Dziewczyny będą bardziej zmobilizowane" – studziła oczekiwania.

 

W eliminacjach zaprezentuje się skoczkini wzwyż Kamila Lićwinko, a także kobieca sztafeta 4x100 m. W dziesięcioboju rywalizację zakończy Paweł Wiesiołek, a Angelika Cichocka i Joanna Jóźwik, które wygrały swoje serie eliminacyjne na 800 metrów, pobiegną w półfinałach. Kajakarka Ewelina Wojnarowska popłynie w finale B konkurencji K1 500 m. W taekwondo do rywalizacji przystąpi Karol Robak, a w zapasach Katarzyna Krawczyk i Monika Michalik-Rogień. W wyścigu medalowym żeglarskiej klasy 49er wystartują Paweł Kołodziński i Łukasz Przybytek. Natomiast w klasie 470 także w wyścigu medalowym popłyną Irmina Mrózek Gliszczynska i Agnieszka Skrzypulec.

seb, PAP

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze