Polska zapaśniczka miała bardzo dużo szczęścia, bowiem już w pierwszej walce przegrała z reprezentantką Japonii Risako Kawai. Kolejne udane walki Japonki, która awansowała do wielkiego finału, pozwoliły jednak Polce walczyć w repesażach. Tam trafiła na świetną Łotyszkę Anastazję Grigorjewą, z którą stoczyła zaciętą walkę, której stawką był pojedynek o brązowy medal.

 

Już na początku starcia z reprezentantką Łotwy, Polka objęła prowadzenie 1:0. W 2.28 min pierwszej rundy akcję Łotyszki oceniono na cztery punkty. Po challenge'u zweryfikowano ją na jeden i na tablicy pojawił się wynik 1:1.

 

Na początku drugiej rundy zawodniczka Grunwaldu wykonała udany chwyt za nogę, a ucieczka rywalki za matę dała jej dwa punkty. W 4.54 Łotyszka zdobyła kontaktowy punkt, jednakże dwa kolejne w dwóch akcjach dały Michalik prowadzenie 5:2, które "dowiozła" do szóstej minuty kończącej pojedynek. Dzięki temu dostała szansę walki o brązowy medal, gdzie jej rywalką miała być Rosjanka Inna Trażukowa.

 

W starciu o brąz 36-latka, która na co dzień trenuje w Poznaniu, w pierwszych minutach była pasywna i po upływie 120 sekund jej rywalka otrzymała 1 punkt za brak akcji po stronie Polki. Wynikiem 1:0 dla Rosjanki zakończyła się pierwsza runda i nasza zawodniczka musiała poszukać akcji w drugiej części pojedynku.

 

I już po czterdziestu sekundach drugiej rundy Michalik wykonała tzw. obejście, po którym otrzymała dwa punkty! Niestety minutę później Rosjanka wyrzuciła Polkę za matę i doprowadziła do remisu. Ale Michalik nie dawała za wygraną i po dwóch udanych akcjach zdobyła kolejne cztery punkty, które dały jej brązowy medal! Rosjankę stać było tylko na jeszcze jedną akcję za jeden punkt i starcie zakończyło się wynikiem 6:3!

 

To ósmy medal dla Polski na igrzyskach w Rio de Janeiro. To również życiowy sukces Michalik, która na igrzyskach w Pekinie i Londynie także była bardzo blisko medalu, ale ostatecznie kończyła zawody odpowiednio na ósmym i piątym miejscu.

 

Złoto w kategorii do 63 kg wywalczyła pogromczyni Michalik - Japonka Kawai, która w finale rozbiła 6:0 Białorusinkę Mariję Mamaszuk.

 

Medalistki zapaśniczej kategorii 63 kg:

złoty   - Risako Kawai (Japonia)
srebrny - Maryja Mamaszuk (Białoruś)
brązowy - Monika Michalik (Polska)
        - Jekaterina Łarionowa (Kazachstan)