Rio 2016: Serbki z pierwszym medalem olimpijskim

Koszykarki Serbii w debiucie na igrzyskach zdobyły w Rio de Janeiro brązowy medal. W meczu o trzecie miejsce mistrzynie Europy pokonały Francuzki 70:63. "Trójkolorowym" nie udało się więc zrewanżować za porażkę w finale Eurobasketu 2015 w Budapeszcie.

Po 20. minutach był remis 27:27, a o wyniku spotkania zadecydowała trzecia kwarta, wygrana przez Serbki 28:15. Francuzki nie mogły poradzić sobie ze środkową rywalek Jeleną Milovanovic i naturalizowaną Amerykanka Danielle Page.

Wicemistrzyni Europy wygrały co prawda walkę pod tablicami 43:31, ale miały aż 20 strat i słabo wykonywały rzuty wolne (12 z 20). Serbki prowadzone przez trenerkę Marinę Maljkovic, córkę słynnego szkoleniowca Bozidara, kolejny mecz turnieju olimpijskiego wygrały dzięki twardej obronie.

Najwięcej punktów dla Serbii uzyskały Jelena Milovanovic 18, Ana Dabovic 11, Danielle Page i Sonja Petrovic - po 10. Wśród Francuzek najlepsze były: Endy Miyem - 18, Valeriane Ayayi - 10.