Zmiany w Lidze Mistrzów. Więcej drużyn z czołowych lig w fazie grupowej

Piłka nożna
Zmiany w Lidze Mistrzów. Więcej drużyn z czołowych lig w fazie grupowej
fot. PAP

Od sezonu 2018/19 cztery czołowe ligi europejskie będą miały zagwarantowane po cztery miejsca dla swoich czołowych drużyn w fazie grupowej Ligi Mistrzów. O zmianach w rozgrywkach poinformowała w piątek UEFA.

Przy obecnie obowiązującym systemie trzy najlepsze według rankingu UEFA ligi krajowe - są nimi na tę chwilę rozgrywki w Hiszpanii, Niemczech i Anglii - mają zapewnione trzy miejsca w fazie grupowej LM. Zespoły z czwartej pozycji w tabeli muszą walczyć w kwalifikacjach.

 

Czwarta w rankingu liga - obecnie jest nią włoska - ma zagwarantowane dwa miejsca, a trzeci zespół z tabeli występuje w eliminacjach.

 

Zmiany nastąpiły po tym jak czołowe kluby zaczęły dyskusję o możliwości stworzenia Superligi, w której rywalizacja toczyłaby się bez nadzoru UEFA.

 

Kilku czołowych zespołów, jak np. Manchester United, Liverpool, Inter Mediolan czy AC Milan, zabraknie w tym sezonie w LM po słabszej grze w krajowych rozgrywkach.

 

Dyrektor rozgrywek UEFA Giorgio Marchetti w rozmowie z dziennikarzami zaznaczył, że format LM od sezonu 2018/19 się nie zmieni i w fazie grupowej nadal będą występować 32 zespoły, a etap ten poprzedzą kwalifikacje. Oznacza to więc mniej miejsc dla zespołów spoza czołowych lig i trudniejszą drogę kwalifikacyjną.

AP, PAP

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze