Letnia GP: Triumf Takeuchiego w Hakubie. Polacy daleko

Reprezentant gospodarzy Taku Takeuchi wygrał niedzielny konkurs Letniej Grand Prix w skokach narciarskich w japońskiej Hakubie. Pozostałe miejsca na podium zajęli Norwegowie - Joachim Hauer i Anders Fannemel. Najlepszy z Polaków - Stefan Hula - był 24.

Takeuchi w pierwszej próbie wylądował na 130. metrze, a w finale o trzy metry bliżej. Japończyk po raz pierwszy w tym sezonie, a trzeci w karierze, zwyciężył w zawodach LGP.

Hauer oddał skoki na odległość 126,5 i 128 m. Fannemel najpierw zanotował 123 m, a w czołowej "trójce" znalazł się dzięki występowi drugiej próbie i najdłuższemu skokowi w konkursie - 132 m.

Liderem na półmetku niespodziewanie był Kevin Bickner, który skoczył 135 m. W finałowej serii Amerykanin wylądował 17 m bliżej i spadł na siódme miejsce.

Hula zaliczył 120,5 i 114,5. Po pierwszym skoku był 25. Do finałowej "30" nie dostali się pozostali Polacy - Jan Ziobro uzyskał 107 m i był 34., o lokatę niżej uplasował się Jakub Wolny - 108 m, a na 44. pozycji sklasyfikowany został Andrzej Stękała - 99,5.

W sobotę na tym samym obiekcie triumfował Fannemel przed Takeuchim i Niemcem Andreasem Wellingerem.

Do Japonii nie pojechali lider klasyfikacji generalnej cyklu Maciej Kot i Kamil Stoch. Ten ostatni po sobotnich zawodach był trzeci, ale po kolejnym konkursie wyprzedził go Fannemel.

Kolejne zawody LGP odbędą się w dniach 10-11 września w rosyjskim mieście Czajkowski (Rosja).