Do grona faworytów eksperci zaliczają zespoły Rosji, USA oraz obrońców tytułu sprzed dwóch lat Chin. Zdaniem kierownika polskiej ekipy Łukasza Turleja biało-czerwoni mają realne szanse powalczyć o czołowe lokaty.

"Być może jeszcze nie o medal, ale miejsce w szóstce jest w ich zasięgu. Wymaga to jednak wspięcia się na wyżyny ich umiejętności. Oprócz doświadczonych Wojtaszka i Bartla, mamy trójkę zawodników z najmłodszego pokolenia, z jednym z najwybitniejszych obecnie juniorów 18-letnim Dudą, który jako 16-latek zadebiutował w poprzedniej olimpiadzie, grając najlepiej z naszych reprezentantów. Jest też dwukrotny mistrz świata juniorów Świercz oraz mistrz globu w solvingu Piorun" - powiedział Turlej.

Trenerem jest Bartosz Soćko, jedyny zdobywca Pucharu Rosji, który nie ma obywatelstwa tego kraju.

W turnieju kobiecym Polki rozstawione są z szóstym numerem startowym, jednak tym razem nie wystąpią w najsilniejszym składzie. Iweta Rajlich oraz Joanna Majdan-Gajewska cieszą się urokami macierzyństwa. Grono doświadczonych szachistek (Monika Soćko, Jolanta Zawadzka, Karina Szczepkowska-Horowska) uzupełniają akademicka mistrzyni świata Klaudia Kulon oraz 18-letnia Mariola Woźniak.

W historii olimpiad Polki dwukrotnie stawały na podium. W 1980 i 2002 roku zajmowały trzecie lokaty. "W Baku walka o medale będzie bardzo trudna" - ocenił trener reprezentacji Marek Matlak. Faworytkami są obrończynie tytułu Rosjanki oraz Chinki, które dwa lata temu w norweskim Tromsoe uplasowały się na drugiej pozycji.

"Po raz pierwszy – poza oficjalnymi strojami narodowymi - reprezentanci Polski zagrają w koszulkach ufundowanych przez kibiców. W ten sposób spróbowaliśmy zaangażować środowisko" – poinformował wiceprezes PZSzach. Adam Dzwonkowski.

Olimpiada potrwa do 14 września. Uroczyste otwarcie zaplanowano na 1 września. Mimo rekordowej frekwencji nie ma w Baku trzykrotnych mistrzów (2006, 2008, 2012), drużyny Armenii, która z powodów politycznych związanych z konfliktem z Azerbejdżanem zrezygnowała ze startu w turnieju.

W Baku, gdzie urodził się i wychował Garri Kasparow – legendarny mistrz świata, odbędzie się także kongres Międzynarodowej Federacji Szachowej (FIDE). Polskę reprezentować będą prezes PZSzach. Tomasz Delega oraz wiceprezes Dzwonkowski. W gronie sędziów są Agnieszka Brustman i Aleksander Sokólski.

Trenerzy z Polski pomagać będą też innym reprezentacjom: Michał Krasenkow - Turcji, Aleksander Miśta - Libanu, a Bartłomiej Heberla - Malty.

W turnieju open 41. Olimpiady Szachowej w 2014 roku Polacy zajęli 15. miejsce. Czołowa dziesiątka: Chiny, Węgry, Indie, Rosja, Azerbejdżan, Ukraina, Kuba, Armenia, Izrael i Hiszpania. W gronie kobiet Polki uplasowały się na siódmej pozycji, za drużynami: Rosji, Chin, Ukrainy, Gruzji, Armenii i Kazachstanu.

 

Skład reprezentacji Polski na 42. Olimpiadę Szachową (2-14 września, Baku):
 
 mężczyźni
 Radosław Wojtaszek (MTS Kwidzyń)
 Jan-Krzysztof Duda (MKS MOS Wieliczka)
 Mateusz Bartel (KSz Polonia Wrocław)
 Kacper Piorun (KSz Stilon Gorzów Wlkp.)
 Dariusz Świercz (KSz Polonia Wrocław)
 
 kobiety
 Monika Soćko (KSz HETMAN Katowice)
 Jolanta Zawadzka (KSz Polonia Wrocław)
 Karina Szczepkowska-Horowska (MKSz Rybnik)
 Klaudia Kulon (MKS przy MDK Trzcianka)
 Mariola Woźniak (KSz Polonia Wrocław)