Czwartkowe mecze towarzyskie: Wygrane mistrzów i wicemistrzów Europy

Czwartkowe mecze były rozgrzewką przed startem eliminacji do mistrzostw świata 2018. Swoje sparingi wygrali zarówno mistrzowie jak i wicemistrzowie Europy. Towarzyskie spotkania przegrali natomiast Włosi, Belgowie oraz Holendrzy.

Hitem czwartkowych towarzyskich spotkań był mecz Włochy – Francja. Zwycięsko z pojedynku wyszli wicemistrzowie Europy, którzy wygrali 3:1. Wynik spotkania w 17. minucie otworzył Anthony Martial, a asystę przy jego golu miał jego klubowy kolega, Paul Pogba. W 22. minucie po podaniu od Edera wyrównał Graziano Pelle, ale po chwili na ponowne prowadzenie wyprowadził Francuzów Olivier Giroud dzięki asyście Lavyina Kurzawy. Później spotkanie nieco się uspokoiło i dopiero w 81. minucie do asysty gola dołożył Kurzawa, a drugie kluczowe podanie zanotował Pogba. Spotkanie nie było udanym debiutem Giampiero Ventury na ławce trenerskiej Włoch. Jednak pierwsze spotkanie o stawkę czeka go w poniedziałek, kiedy Włosi zmierzą się z Izraelem w ramach eliminacji do mistrzostw świata. Francuzi natomiast zagrają we wtorek z Białorusią.

Belgia i Hiszpania pod wodzą nowych trenerów zmierzyły się w Brukseli. Górą byli Hiszpanie, którzy wygrali 2:0 po dwóch golach Davida Silvy. Drużyna Hiszpanii całkowicie zdominowała takich piłkarzy jak Hazard, De Bruyne, Carrasco, czy Lukaku prowadząc w statystyce posiadania piłki 64% do 36%. Belgowie szansę na rehabilitację będą mieli we wtorek podczas meczu z Cyprem. Hiszpanie zmierzą się z Liechtensteinem.

Portugalczycy, świeżo upieczeni mistrzowie Europy, w Porto wygrali z Gibraltarem. Po pierwszej połowie schodzili z boiska ze skromną jednobramkową przewagą, ale po 90 minutach mecz zakończył się 5:0. Dwa pierwsze gole zdobył Nani, a w końcówce meczu strzelali Joao Cancelo, Bernardo Silva i Pepe. Gibraltar przez cały mecz stworzył sobie tylko jedną sytuację bramkową, natomiast Portugalczycy... 33. Na starcie eliminacji Portugalia zmierzy się ze Szwajcarią, natomiast piłkarze z Gibraltaru z Grecją. W składzie Portugali ze względu na brak optymalnej formy fizycznej zabrakło Cristiano Ronaldo.

Grecja z kolei wygrała z reprezentacją Holandii 2:1. Wynik otworzył Georginio Wijnaldum, ale później do siatki Holendrów trafili Konstantinos Mitroglou i  Giannis Gianniota. Obie reprezentacje nie zakwalifikowały się na Euro, więc nadchodzące eliminacje mają być punktem zwrotnym. Holendrzy walkę o wyjazd na mundial rozpoczną od spotkania ze Szwecją. O kwalifikację nie będzie jednak łatwo, bo w grupie mają jeszcze Francuzów.