Kazachstan - Polska: Jak Polacy rozpoczynali eliminacje do MŚ?
Polscy piłkarze od wyjazdowej konfrontacji z Kazachstanem rozpoczną eliminacje do mistrzostw świata 2018. Biało-czerwoni są zdecydowanymi faworytami tego starcia, a efektowne zwycięstwo na inaugurację może pozytywnie wpłynąć na morale drużyny.
Jak pierwszy mecz wpływa na dalszy ciąg eliminacji? Polskim piłkarzom w przeszłości siedmiokrotnie udało się zakwalifikować do finałów mistrzostw świata i w aż sześciu przypadkach zwycięskie eliminacje rozpoczynali od zwycięstwa. Jedynie w kwalifikacjach MŚ 1974 roku drużyna prowadzona przez trenera Kazimierza Górskiego uzyskała awans do finałów, choć przegrała na inaugurację 0:2 z Walią.
Debiut Polaków w eliminacjach MŚ nastąpił w 1933 roku, biało-czerwoni przegrali wówczas z Czechosłowacją 1:2, a pierwszego gola dla Polski w tych rozgrywkach strzelił Henryk Martyna z rzutu karnego. Jedyny raz w historii zdarzyło się wówczas, że pierwszy mecz eliminacyjny, był dla Polaków zarazem ostatnim w edycji. Zadecydowały o tym względy polityczne: władze nie zezwoliły na wyjazd reprezentacji Polski na mecz rewanżowy do Pragi. Piłkarze Czechosłowacji pojechali na mistrzostwa świata do Włoch, na których dopiero w finale ulegli drużynie gospodarzy.
Pierwszy awans biało-czerwoni wywalczyli w 1938 roku i praktycznie przesądziło o nim zdecydowane zwycięstwo nad Jugosławią w pierwszym meczu. Na Stadionie Wojska Polskiego w Warszawie biało-czerwoni wygrali 4:0 po bramkach Leonarda Piątka (dwie), Jerzego Wostala i Ernesta Wilimowskiego, dzięki czemu rewanżowy mecz w Belgradzie, przegrany przez Polaków 0:1 był tylko formalnością.
Kilka spotkań biało-czerwonych inaugurujących zmagania w eliminacjach mistrzostw świata przeszło do historii polskiego futbolu. Choćby mecz z Włochami w eliminacjach MŚ 1966 rozegrany w Wielkanocną niedzielę na Stadionie Dziesięciolecia w Warszawie, w obecności ówczesnego premiera Józefa Cyrankiewicza. Starcie zakończyło się bezbramkowym remisem, a w ostatniej minucie gry Jan Banaś zmarnował stuprocentową okazję. W rewanżu w Rzymie Polacy polegli 1:6 i to Włosi wygrali grupę i pojechali do Anglii. Z kolei w pierwszej grze eliminacji MŚ 1970 Polska rozgromiła w Krakowie Luksemburg 8:1, a pięć bramek zdobył Włodzimierz Lubański.
Otwarcie eliminacji MŚ 1978 to efektowny debiut Jacka Gmocha w roli selekcjonera i wygrana w Porto z Portugalią 2:0 po dwóch trafieniach Grzegorza Lato. Początek kwalifikacji do kolejnego mundialu również przeszedł do historii, ale z innego powodu. W grudniu 1980 wylot reprezentacji na Maltę poprzedziła słynna "afera na Okęciu", w wyniku której czterech reprezentantów Polski zostało zawieszonych. Jeszcze przed meczem polskich piłkarzy po raz pierwszy w historii przyjął na prywatnej audiencji papież Jan Paweł II. A już podczas spotkania doszło do incydentów wywołanych przez miejscowych kibiców. Spotkanie przerwano w 77. minucie, wynik 2:0 dla Polski został jednak utrzymany. Po meczu z funkcją selekcjonera reprezentacji Polski pożegnał się Ryszard Kulesza, a jego miejsce zajął Antoni Piechniczek, który wywalczył awans, a w finałach MŚ w Hiszpanii poprowadził biało-czerwonych do trzeciego miejsca na świecie.
Piechniczek w roli opiekuna reprezentacji Polski miał dwukrotnie okazję inaugurować eliminacje do mistrzostw świata. Boje o awans na "Mexico-86" rozpoczął od zwycięstwa 3:1 nad Grecją w Zabrzu, po dwóch golach Dariusza Dziekanowskiego i jednym Włodzimierza Smolarka. Tamte eliminacje zakończyły się dla biało-czerwonych sukcesem. W 1996 roku Piechniczek wrócił po dekadzie na fotel selekcjonera, by walczyć z biało-czerwonymi o trzeci awans na mundial. Niestety, tym razem się nie udało. Początek był nawet obiecujący. Starcie z Anglikami zakończyło się porażką 1:2 po dwóch golach Alana Shearera, ale dobry styl i forma Marka Citko, który był objawieniem tamtej jesieni w polskim futbolu, budziły nadzieje przed kolejnymi meczami. W dalszej części eliminacji biało-czerwoni nie byli jednak w stanie pokonać faworyzowanych Włochów i Anglików.
Dwa mundialowe awanse polskich piłkarzy w XXI wieku miały początek w efektownym rozpoczęciu eliminacji w meczach wyjazdowych. Tak było przed mundialem w 2002 roku, gdy po kapitalnej grze w Kijowie, podopieczni Jerzego Engela zdołali przełamać się w najważniejszym momencie i efektownie pokonać wymagającego rywala. Dwa gole strzelił Emmanuel Olisadebe - wówczas świeżo upieczony obywatel RP. Dobra gra na inaugurację zapoczątkowała udane eliminacje, które przyniosły Polakom pierwszy po szesnastu latach awans do finałów MŚ.
Zaledwie trzy minuty musieli czekać kibice reprezentacji Polski na pierwsze trafienie biało-czerwonych w eliminacjach do niemieckiego mundialu 2006. Właśnie w 3. minucie meczu z Irlandią Północną w Belfaście Maciej Żurawski zdobył bramkę bezpośrednio z rzutu rożnego. Kolejne trafienia dołożyli Piotr Włodarczyk i Jacek Krzynówek, biało-czerwoni ograli rywali 3:0. W kolejnych spotkaniach Polacy byli co prawda słabsi od Anglików, ale pewnie ograli pozostałych rywali i uzyskali awans z drugiego miejsca w grupie.
Ostatnie dwie, nieudane eliminacyjne próby polscy piłkarze rozpoczęli od remisów 1:1 ze Słowenią (MŚ 2010) i 2:2 z Czarnogórą (MŚ 2014).
Pierwsze mecze Polaków w eliminacjach MŚ:
MŚ 1934: (Warszawa) Polska – Czechosłowacja 1:2(0:1)
MŚ 1938: (Warszawa) Polska – Jugosławia 4:0(2:0) -> AWANS
MŚ 1958: (Moskwa) ZSRR – Polska 3:0(1:0)
MŚ 1962: (Belgrad) Jugosławia – Polska 2:1(1:0)
MŚ 1966: (Warszawa) Polska – Włochy 0:0
MŚ 1970: (Kraków) Polska – Luksemburg 8:1(3:0)
MŚ 1974: (Cardiff) Walia – Polska 2:0(0:0) -> AWANS
MŚ 1978: (Porto) Portugalia – Polska 0:2(0:0) -> AWANS
MŚ 1982: (Gżira) Malta – Polska 0:2(0:0) -> AWANS
MŚ 1986: (Zabrze) Polska – Grecja 3:1(0:1) -> AWANS
MŚ 1990: (Chorzów) Polska – Albania 1:0(0:0)
MŚ 1994: (Poznań) Polska – Turcja 1:0(1:0)
MŚ 1998: (Londyn) Anglia – Polska 2:1(2:1)
MŚ 2002: (Kijów) Ukraina – Polska 1:3(1:2) -> AWANS
MŚ 2006: (Belfast) Irlandia Północna – Polska 0:3(0:1) -> AWANS
MŚ 2010: (Wrocław) Polska - Słowenia 1:1(1:1)
MŚ 2014: (Podgorica) Czarnogóra - Polska 2:2(2:1)
MŚ 2018: (Astana) Kazachstan - Polska ?
Mecz Kazachstan – Polska odbędzie się w niedzielę o godzinie 18.00 czasu polskiego. Transmisja w Polsacie i Polsacie Sport. Spotkanie komentują: Mateusz Borek i Roman Kołtoń.
Komentarze