Wspaniała akcja polskich kibiców! Wsparcie dla rodaków z Kazachstanu

Piłka nożna
Wspaniała akcja polskich kibiców! Wsparcie dla rodaków z Kazachstanu
fot. Cyfrasport

Niektórzy kibice przylatujący do Astany na niedzielny mecz reprezentacji z Kazachstanem w eliminacjach piłkarskich mistrzostw świata 2018 zabrali ze sobą polskie książki. Mają one trafić do miejscowej grupy polonijnej.

Pomysłodawcą tej inicjatywy jest jeden z kibiców z Sosnowca, który skontaktował się z Joanną Wilk-Yaridiz z Olsztyna, prowadzącą akcję "Książka dla rodaka".

„My natomiast zorganizowaliśmy akcję "Kibic dla rodaka". Pojechałem do Olsztyna do pani Joanny i wspólnie z dwoma kolegami w trzech torbach zabraliśmy ze sobą w sumie 50 kg książek. Głównie są to lektury szkolne. Jedna z toreb się zagubiła i poleciała do... Dubaju” – powiedział Tomasz Bajdi.

Skontaktował się on z przedstawicielami Polskiego Związku Piłki Nożnej. Ci rozpropagowali akcję wśród osób wybierających się do Astany.

„Niestety, do nas te informacje nie dotarły. Jeżeli tylko byśmy wiedzieli, to na pewno wzięlibyśmy udział w tej akcji” – dodał Krzysztof, który do Astany przyleciał z grupą kolegów ze Szkocji.

Inni kibice przywieźli książki od Joanny Wilk-Yaridiz lub oddawali swoje prywatne zabrane na podróż. Na lotnisku w Astanie odbierał je wiceprezes związku Polaków w Kazachstanie Witalij Chmielewski.

„Przetransportowanie książek z Polski jest kosztowne. Dlatego wspólnie z panią Joanną zwróciliśmy się do kibiców o pomoc. Zapotrzebowanie jest duże. Największe skupisko Polaków jest w Karagandzie, gdzie mieszka ich około pięciu tysięcy. Od Astany to 200 km” – wspomniał Chmielewski.

Mecz Kazachstan – Polska odbędzie się w niedzielę o godzinie 18.00 czasu polskiego. Transmisja w Polsacie i Polsacie Sport. Spotkanie komentują: Mateusz Borek i Roman Kołtoń.

RM, PAP

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze