Brazylijskie gwiazdy siatkówki w katowickim szpitalu

Inne
Brazylijskie gwiazdy siatkówki w katowickim szpitalu
fot. PAP

Brazylijscy siatkarze Giba i Nalbert odwiedzili w poniedziałek pacjentów Górnośląskiego Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach. Dzień wcześniej obaj zagrali w Spodku w meczu kończącym karierę reprezentacyjną Pawła Zagumnego.

Giba, jedna z najbardziej rozpoznawalnych osobistości brazylijskiej i światowej siatkówki, już podczas niedzielnej imprezy pokazał, że jest człowiekiem łatwo nawiązującym kontakt z dziećmi i młodzieżą. Pozował do zdjęć, rozdawał autografy, tańczył z młodymi kibicami.

 

W szpitalu mali pacjenci oddziałów pediatrii, endokrynologii, diabetologii dziecięcej oraz chirurgii urazowo-ortopedycznej czekali na niego i Nalberta z wypiekami na twarzach. - Mam dla tych dzieci i ich opiekunów wiele szacunku i zrozumienia. W dzieciństwie chorowałem na białaczkę. To był dla mojej rodziny bardzo trudny czas. Cieszę się, że dziś choć przez chwilę mogłem dać tym dzieciom odrobinę radości – powiedział uśmiechnięty jak zwykle Giba.

 

Wizyta trwała dwie godziny. Dzieci mogły sobie zrobić pamiątkowe fotografie i przybić „piątki” z siatkarzami. Dostały od Brazylijczyków gadżety.

 

W przeszłości katowickie centrum odwiedził m.in. były bramkarz piłkarskiej reprezentacji Polski Jerzy Dudek oraz tenisistki Petra Kvitova i Natasza Zwieriewa.

 

Zdaniem pracującej w centrum psycholog klinicznej Justyny Dubiel, dzieci potrzebują udziału w takich wydarzeniach. - Mogą dzięki nim odetchnąć od szpitalnej codzienności, trosk, obaw i nudy. Radosna atmosfera sprzyja rozluźnieniu, odreagowaniu napięć. Śmiech, pozytywna ekscytacja, nadzieja, optymizm - to wszystko sprzyja mobilizacji systemu odpornościowego, szybszej rekonwalescencji po operacjach, rehabilitacji fizycznej i psychicznej – wyjaśniła.

 

Niedzielny mecz siatkarskich gwiazd Polski i Reszty Świata w wypełnionym niemal do ostatniego miejsca katowickim Spodku zakończył reprezentacyjną karierę Zagumnego. Rozgrywający w biało-czerwonych barwach wystąpił 427 razy. Polacy wygrali 2:1 (25:21, 25:22, 25:27).

AP, PAP

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze