Oficjalne otwarcie stadionu miejskiego w Bielsku-Białej w październiku

Piłka nożna
Oficjalne otwarcie stadionu miejskiego w Bielsku-Białej w październiku
fot. Cyfrasport

Nowy stadion miejski w Bielsku-Białej zostanie oficjalnie otwarty 8 października – podał w poniedziałek bielski magistrat. Obiekt, który pomieści 15 tys. widzów, pierwotnie miał być gotowy pod koniec 2014 r.

Feta z okazji otwarcia potrwa dwa dni. 8 października miejscowe Podbeskidzie rozegra na obiekcie mecz o I-ligowe punkty ze Stalą Mielec. Zawodom towarzyszyły będą występy muzyczne i pokazy sportowe. Dzień później zorganizowany zostanie piknik rodzinny, a na głównej płycie zmierzą się oldboje klubów z Bielska-Białej: BKS Stal, których poprowadzi Antoni Piechniczek, oraz BBTS Włókniarz z Ryszardem Harężlakiem na trenerskiej ławce.

 

Nowy stadion powstał w miejscu dotychczasowego, należącego niegdyś do BKS Stal, który pochodził z lat 50. XX wieku. Obecnie mecze rozgrywają na nim I-ligowe Podbeskidzie oraz III-ligowa Stal.

 

Budowa stadionu rozpoczęła się latem 2012 r. i miała potrwać 2,5 roku. Terminy zakończenia były jednak przesuwane. To efekt m.in. konieczności wprowadzenia pod naciskiem okolicznych mieszkańców zmian do projektu. Zmieniły się m.in. lokalizacja parkingu i pomieszczeń administracyjnych. Korekty dotknęły też zabezpieczeń przeciwpożarowych.

 

Zwycięzca przetargu – bielska spółka BPBP, deklarowała, że wybuduje stadion za 82 mln zł. Koszt okazał się jednak znacznie wyższy. Zdaniem wiceprezydenta miasta Lubomira Zawieruchy wyniósł brutto ok. 135 mln zł, a po odliczeniu VAT ok. 110 mln zł. W kwocie tej oprócz budowy zawarte są m.in. koszty wykupu gruntów, wyburzeń, modernizacji układu komunikacyjnego, a także organizacji zaplecza tymczasowego i prowadzenia rozgrywek piłkarskich w trakcie budowy.

 

Obiekt był oddawany do użytku etapami. We wrześniu trzy lata temu otwarta została trybuna północna za jedną z bramek, a wiosną następnego roku – wschodnia. Mecz Podbeskidzia z Wigrami Suwałki, rozegrany 12 sierpnia, był pierwszym, na którym widzowie zajęli miejsca także na dwóch pozostałych trybunach – południowej i zachodniej.

AP, PAP
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze

Przeczytaj koniecznie