Ceferin faworytem wyborów na prezydenta UEFA

Piłka nożna
Ceferin faworytem wyborów na prezydenta UEFA
fot.PAP/EPA

Szef Słoweńskiej Federacji Piłkarskiej Aleksandar Ceferin jest faworytem środowych wyborów na prezydenta Europejskiej Unii Piłkarskiej (UEFA). Jedynym rywalem 48-letniego działacza jest o 20 lat starszy Holender Michael van Praag. Delegaci głosować będą w Atenach.

Słoweniec twierdzi, że ma zagwarantowane poparcie 32 z 55 federacji członkowskich UEFA, co dałoby mu zwycięstwo już w pierwszej turze głosowania, w której do zwycięstwa potrzebne jest uzyskanie 50 procent plus jednego głosu. Gdyby to nie udało się żadnemu z kandydatów, wówczas w drugiej turze wystarczy już większość zwykła.

 

Ceferina popiera m.in. prezes PZPN Zbigniew Boniek. - Wszyscy w naszej piłkarskiej rodzinie potrzebujemy nowych, świeżych pomysłów i ożywczych inicjatyw. Według mnie Ceferin będzie człowiekiem, który spełni nasze oczekiwania, piastując tak zaszczytne i odpowiedzialne stanowisko - napisał w oświadczeniu.

 

Van Praag zaznaczył z kolei we wtorek, że został zdradzony przez niektóre federacje. Na Holendra głos mają oddać jego rodzima federacja, a także Anglia, Belgia i Islandia, ale jak twierdzi, jego poparcie jeszcze niedawno było większe. - Niektórzy mówili mi od samego początku, że będą na mnie głosować, a teraz nagle odwrócili się ode mnie - przyznał, podając za przykład Niemcy, które kilkanaście dni temu zapowiedziały oficjalnie poparcie dla rywala.

 

Do delegatów zwróci się na kongresie Francuz Michel Platini, który był prezydentem UEFA od stycznia 2007 roku, a 9 maja br. podał się do dymisji w związku z czteroletnią dyskwalifikacją. Nałożono ją na niego z powodu podejrzanego przelewu dwóch milionów franków szwajcarskich, który otrzymał w 2011 roku rzekomo jako płatność za pracę wykonaną dla Międzynarodowej Federacji Piłki Nożnej (FIFA) dekadę wcześniej.

A.J., PAP
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze

Przeczytaj koniecznie