Tygodnik "France Football" będzie wręczać Złotą Piłkę pod koniec roku

Piłka nożna
Tygodnik "France Football" będzie wręczać Złotą Piłkę pod koniec roku
fot. PAP/EPA

Złota Piłka, nagroda tygodnika "France Football" dla najlepszego piłkarza sezonu, będzie wręczana pod koniec roku kalendarzowego - poinformował francuski magazyn.

W ubiegłym tygodniu "France Football" zakończył współpracę z Międzynarodową Federacją Piłkarską, z którą od sześciu lat przyznawał wspólną nagrodę Złota Piłka FIFA. Trofeum wręczano w styczniu każdego roku podczas uroczystej gali w Zurychu.

"France Football" ufundował nagrodę Złota Piłka w 1956 roku. Początkowo nagradzano najlepszego piłkarza Europy. Od 1995 roku zmieniono formułę i umożliwiono w nim udział zawodnikom spoza Europy grającym na Starym Kontynencie, a 12 lat później piłkarzom z całego świata. Dwukrotnie w czołowej trójce byli Polacy. W 1974 roku trzecie miejsce zajął Kazimierz Deyna, a w 1982 roku również na trzeciej pozycji uplasował się Zbigniew Boniek.

Francuski tygodnik poinformował we wtorek, że wybór najlepszego piłkarza zostanie dokonany spośród 30 kandydatów, w przeciwieństwie do poprzednich edycji, gdy lista obejmowała 23 zawodników. Zniesiony zostanie także etap przejściowy, czyli ogłoszenie nazwisk trzech finalistów plebiscytu.

Już wcześniej "France Football" zapowiedział, że powróci do starej formuły, według której wyboru najlepszego piłkarza dokonują dziennikarze. Od 2010 roku głosowali selekcjonerzy i kapitanowie wszystkich reprezentacji zrzeszonych w FIFA.

"W odróżnieniu od prasy selekcjonerzy i kapitanowie nie brali pod uwagę osiągnięć w danym sezonie. Dlatego byliśmy skazani na Lionela Messiego i Cristiano Ronaldo" - skomentował tę zmianę na łamach tygodnika Jean-Pierre Papin, laureat Złotej Piłki w 1991 roku.

Od 2010 roku Messi i Ronaldo wygrali wszystkie plebiscyty Złota Piłka FIFA.

FIFA swój plebiscyt na Piłkarza Roku organizowała samodzielnie w latach 1991-2009.

W ubiegłym roku Złotą Piłkę FIFA otrzymał Messi. Czwarte miejsce w plebiscycie zajął Robert Lewandowski.

RH, PAP
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze

Przeczytaj koniecznie