PŚ w hokeju: Amerykanie wyeliminowani z turnieju

Hokeiści USA ponieśli drugą porażkę w rundzie grupowej Pucharu Świata i nie mają szans na awans do półfinału. We wtorkowym meczu grupy A ulegli w Toronto Kanadzie 2:4. Oprócz gospodarzy, pewna gry w dalszej części turnieju jest reprezentacja Europy.

Amerykanie prowadzili od piątej minuty po bramce Ryana McDonagh, ale Kanadyjczycy bardzo szybko, bo w zaledwie 14 sekund, strzelili dwie bramki. W 13. minucie wynik poprawił Matt Duchene, dla którego to było drugie trafienie. W drugiej tercji na 4:1 podwyższył Patrice Bergeron, a rywale zdołali odpowiedzieć tylko golem autorstwa T.J. Oshiego w 58.

"Jesteśmy rozczarowani i sfrustrowani, a ja na pewno czuję się odpowiedzialny za te rezultaty" - stwierdził John Tortorella, trener zespołu Stanów Zjednoczonych, który był wymieniany wśród faworytów zawodów.

Z kompletem 4 punktów na czele tabeli grupy A są ekipy Kanady i Europy. Na awans nie mają szans drużyny Czech i USA. W grupie B drugie zwycięstwo odnieśli Szwedzi, którzy pokonali Finlandię 2:0.

Po dwa najlepsze zespoły z obu grup awansują do półfinału. W finale rywalizacja będzie się toczyła do dwóch zwycięstw.

To trzecia edycja Pucharu Świata. W 1996 roku triumfowali Amerykanie, a osiem lat później najlepsi byli Kanadyjczycy.

Wyniki wtorkowych meczów:

grupa A

Kanada - USA        4:2 (3:1, 1:0, 0:1)

Bramki: dla Kanady - Matt Duchene dwie (6, 13), Corey Perry (7), Patrice Bergeron (29); dla USA - Ryan McDonagh (5), T.J. Oshie (58).

tabela
   (zwycięstwa, porażki, porażki po dogrywce lub karnych (za jeden punkt), bramki, punkty)

1. Kanada     2  0  0  10-2  4
   2. Europa     2  0  0   6-2  4
   3. Czechy     0  1  1   2-9  1
   4. USA        0  2  0   2-7  0