Maraton Warszawski: 100 biegaczy w strojach starożytnych wojowników
Około 10 tys. osób 57 narodowości weźmie udział w 38. PZU Maratonie Warszawskim oraz biegu na 5 km. Na trasę długości 42 km 195 m wyruszy o godz. 9 spod bramy głównej Uniwersytetu Warszawskiego 100 rosłych mężczyzn w strojach starożytnych wojowników.
Wyróżniają się z tłumu. Na starcie widać wyłącznie ich tarcze, włócznie, hełmy z pióropuszem i gołe torsy. Jak mało kto, są silni i niepokonani. Jednak na mecie coś w nich pęka. Widząc uśmiech na twarzy dziecka są szczęśliwi, że przez hełmy nie widać łez.
Spartanie Dzieciom to największa w Polsce, zorganizowana, charytatywna grupa biegowa. Na swoim koncie ma kilkadziesiąt maratonów i półmaratonów. Jej misją jest pomoc w leczeniu, rehabilitacji, terapii oraz edukacji niepełnosprawnych dzieci. W niedzielnej imprezie weźmie udział największa jak do tej pory liczba Spartan. Dotychczas pomogli 20 chorym dzieciom, którym przekazano 300 tys. zł.
Maraton w stolicy odbywa się nieprzerwanie od 1979 roku. 38. edycja uświetni obchody dwusetnej rocznicy powstania Uniwersytetu Warszawskiego. Wizerunek bramy głównej znajduje się na medalach, jakie otrzymają na mecie wszyscy uczestnicy. Faworytami są Kenijczycy, m.in. ubiegłoroczni zwycięzcy tej imprezy Ezekial Omullo, a w gronie kobiet Ruth Wanjiru. O podium zamierza powalczyć wicemistrz Europy w maratonie z Zurychu (2014) Yared Shegumo (AZS AWF Warszawa).
Trasa jest bardzo urozmaicona. Zawodnicy podążać będą ulicą Puławską na Ursynów, potem do Wilanowa, dalej ul. Jana III Sobieskiego i Gagarina do Łazienek Królewskich. Stamtąd skierują się do Tamki i Zajęczej by przez most Świętokrzyski dotrzeć na Pragę-Północ. Dobiegną do mostu Gdańskiego i po nim ponownie przekroczą Wisłę. Przed Placem Wilsona wypadnie 34. kilometr, a meta znajdować się będzie w pobliżu Multimedialnego Parku Fontann przy Wisłostradzie.
Na całej trasie będzie kilkadziesiąt punktów kibicowania. Specjalne szykują się dzielnice Ursynów, Żoliborz, Bielany oraz... Ogród Zoologiczny.
Komentarze