W poprzednich dwóch sezonach Lotos Trefl odgrywał w ekstraklasie czołową rolę. W 2015 roku drużyna została wicemistrzem Polski, a w minionych rozgrywkach uplasowała się na czwartej pozycji. - W tym sezonie ponownie chcemy się bić o miejsce w strefie medalowej. Zdajemy sobie jednak sprawę, że nie będzie to łatwe zadanie, bo podobny cel przyświeca nawet 10 drużynom. Poza tradycyjnie silnymi zespołami ZAKSY Kędzierzyn-Koźle, Asseco Resovii Rzeszów i PGE Skry Bełchatów, których budżety wyraźnie odstają od reszty stawki, w czołowej czwórce będą się chciały znaleźć ekipy z Lubina, Radomia, Szczecina, Warszawy, Olsztyna oraz Katowic, zatem rywalizacja na pewno będzie zacięta, a liga ciekawa - stwierdził prezes Gadomski.

 

Inauguracyjny mecz gdańszczanie rozegrają w poniedziałek we własnej hali z całkowicie przebudowanym Effectorem Kielce, który w poprzednich rozgrywkach zajął 13, czyli przedostatnie miejsce. - Przez dwa miesiące bardzo ciężko pracowaliśmy. Na początku tylko trenowaliśmy, a później nasze przygotowania urozmaiciły mecze kontrolne. Sparingi, a było ich 15, czyli bardzo dużo, pokazywały, nad czym jeszcze musimy pracować, ale uważam, że nasza forma rośnie z tygodnia na tydzień. Jestem przekonany, że litry potu wylane w ostatnim okresie zaprocentują w lidze - zapewnił kapitan drużyny Bartosz Gawryszewski.

 

31-letni środkowy jest jednocześnie najdłużej grającym w Lotosie Trefl siatkarzem – będzie to jego piąty sezon w gdańskim zespole. Ten rozdział swojej kariery zakończył natomiast tercet obcokrajowców, którzy w poprzednich dwóch sezonach byli podstawowymi zawodnikami - amerykański atakujący Murphy Troy, niemiecki przyjmujący Sebastian Schwarz oraz włoski rozgrywający Marco Falaschi.

 

Z drużyny odeszli również, ale nie definitywnie, tylko na zasadzie wypożyczenia, libero Mateusz Czunkiewicz i środkowy Artur Ratajczak. Ten pierwszy trafił do Łuczniczki Bydgoszcz, a Ratajczak do MKS Będzin.

 

W Lotosie Trefl pojawiło się czterech nowych zawodników – grę prowadzić będzie 37-letni Słowak Michal Masny, który ostatnio występował w Jastrzębskim Węglu. Na zasadzie wypożyczenia w Gdańsku pojawili się środkowy reprezentacji Ukrainy, 28-letni Dmytro Paszycki (przeszedł z Asseco Resovii) oraz młodszy o cztery lata atakujący Szymon Romać (Cuprum Lubin).

 

Ponadto z Espadonu Szczecin wrócił 23-letni przyjmujący Bartosz Pietruczuk, a z SMS PZPS Spała przeszedł mistrz świata i Europy kadetów z 2015 roku 19-letni środkowy Patryk Niemiec. Do pierwszej drużyny włączeni zostali młodzi zawodnicy, 19-letni libero Fabian Majcherski oraz młodszy o rok aktualny mistrz Europy do lat 20, przyjmujący Szymon Jakubiszak.

 

- Uważam, że zbudowaliśmy bardzo ciekawy zespół, który łączy młodość z doświadczeniem. Tej strategii trzymamy się od początku. Nie mamy tak dużego budżetu jak niektóre drużyny, jednak nie ma to znaczenia, bo Lotos Trefl jest projektem, który ma procentować nie tylko w jednym sezonie, ale również w przyszłości. Czasami trzeba zrobić krok do tyłu, aby za chwilę wykonać dwa do przodu. Cieszę się również, że pozyskaliśmy Michala Masnego i Dimę Paszyckiego. To klasowi zawodnicy, którzy dają nam sporą jakość - przyznał trener Andrea Anastasi.

 

Prezes Lotosu Trefl podkreślił jednocześnie, że niezależnie od uzyskanych wyników oczekuje od zespołu określonej postawy. - Nasze aspiracje i przygotowania zweryfikuje boisko. To tylko sport, ale najważniejsza, aby kibice opuszczali halę z przekonaniem, że ich drużyna walczyła, zostawiła na boisku serce i zrobiła wszystko, aby wygrać - podsumował Gadomski.

 

Kadra Lotosu Trefl Gdańsk w sezonie 2016/2017:
  
  przyjmujący: Miłosz Hebda, Szymon Jakubiszak, Mateusz Mika, Bartosz Pietruczuk 
  środkowi: Bartosz Gawryszewski, Wojciech Grzyb, Patryk Niemiec, Dmytro Paszycki (Ukraina) 
  atakujący: Szymon Romać, Damian Schulz 
  rozgrywający: Michal Masny (Słowacja), Przemysław Stępień 
  libero: Piotr Gacek, Fabian Majcherski.