Giganci Siatkówki: Osłabiona ZAKSA bez szans w starciu z Friedrichshafen

ZAKSA Kędzierzyn-Koźle przegrała pierwszy mecz półfinałowy turnieju Giganci Siatkówki rozgrywanego w Szczecinie. Mistrz Polski, który w hali Azoty tym razem zaprezentował się w rezerwowym składzie, uległ niemieckiemu VfB Friedrichshafen 0:3...

Giganci Siatkówki to jeden z najważniejszych przedsezonowych turniejów klubowych w Polsce. Corocznie o puchar sponsora tytularnego turnieju walczą najlepsze kluby polskie i zagraniczne. Tym razem do Szczecina zawitały dwa rodzime zespoły - Skra Bełchatów i kędzierzyńska ZAKSA, a także dwie drużyny z Niemiec - Berlin Recycling Volleys i VfB Friedrichshafen.

To właśnie ci ostatni rozpoczęli turniej od starcia z mistrzem Polski z Kędzierzyna-Koźla. ZAKSA wyszła na mecz zupełnie innym składem niż dzień wcześniej podczas wygranej, ligowej potyczki z Espadonem Szczecin (nie było między innymi Dawida Konarskiego, Benjamina Toniuttiego, Sama Deroo czy Mateusza Bieńka) i to dawało Niemcom teoretyczne szanse na zwycięstwo. I trzeba powiedzieć, że goście zza naszej zachodniej granicy wykorzystali to, że kadra kędzierzynian została osłabiona. Od początku dyktowali warunki na parkiecie, a ZAKSA utrzymywała wynik "na styku" tylko dzięki dobrej zagrywce.

W zespole mistrza Polski kulało jednak przyjęcie, co rywale bezlitośnie wykorzystywali. W pierwszym, najbardziej wyrównanym secie, wynik bardzo długo oscylował w okolicach remisu, ale dekoncentracja w końcówce kosztowała ZAKSĘ porażkę. Partię zakończył błąd Grzegorza Boćka w polu serwisowym.

Druga partia została rozstrzygnięta przez niemiecki zespół już dużo szybciej i mniej więcej od połowy seta ZAKSA nie miała nic do powiedzenia na boisku. Porażka do 17 nie podłamała jednak drużyny z Kedzierzyna-Koźla, która od początku trzeciej odsłony nawiązała równą walkę z Niemcami. Końcówka ponownie należała jednak do siatkarzy Friedrichshafen, którzy wygrali do 21 i cały mecz 3:0.

Celem „Gigantów Siatkówki” jest wsparcie najbardziej potrzebujących.  Przez wszystkie edycje turnieju udało się zebrać 100 000 złotych! W tym roku siatkarze grają dla czteroletniego Gracjana Książka. Chłopiec urodził się z chorym serduszkiem HLHS. Dochód ze sprzedaży biletów zostanie przeznaczony na ostatni trzeci etap operacji.

VfB Friedrichshafen - ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 3:0 (25:22, 25:17, 25:21)