WBC zobowiązało 17 mistrzów WBC oraz pierwszą piętnastkę rankingów  w poszczególnych kategoriach wagowych do poddania się niezapowiadzianym, wyrywkowym testom przez 365 dni w roku/24 godziny na dobę. Zgłoszenia do testów były przyjmowane od 9 maja 2016 roku, a pięściarze mieli 90 dni do wypełnienia form potwierdzających przystąpienie do testów. Nie poddanie się testom oznacza automatyczne wykluczenie pięściarza z rankingu WBC oraz  z udziału we wszystkich galach/walkach sankcjonowanych przez WBC.

 

Każdy z pięściarzy sklasyfikowanych przez WBC w pierwszej  piętnastce rankingu publikowanego każdego miesiąca na oficjalnej stronie internetowej założonej w 1963 roku organizacji, musi w ciągu piętnastu dni od publikacji  zgłosić się do udziału w programie CBP lub zostanie usunięty z rankingu.

 

Kary wobec pięściarzy, którzy nie poddadzą się testom CBP obowiązują na galach sankcjonowanych przez WBC na całym świecie. W USA, program CBP został zaaprobowany przez wszystkie Sportowe Komisje Stanowe.

 

Testy są przeprowadzane przez założone w 2011 roku i  kierowane przez dr Margaret Goodman Voluntary Anti-Drug Association (Dobrowolne Stowarzyszenie Anty-Dopingowe) z siedzibą w Las Vegas. Wszystkie testy VADA  przeprowadzane są zgodnie z wytycznymi Światowej Organizacji Antydopingowej (WADA).

 

Lista wszystkich niedozwolonych środków dopingujących (PED) jest publikowana i ciągle uaktualniana na oficjalnej stronie  internetowej VADA. Każdy z  pięściarzy objętych CBP, musi podać swój numer telefonu praz miejsca zamieszkania oraz treningów.

 

Nie przystąpienie do testów Clean Boxing Program wyklucza pięściarzy TYLKO z rankingów/sankcjonowanych walk World Boxing Council. Ich status w innych głównych rankingach (IBF, WBA, WBO) pozostaje niezmieniony. 

 

Przeprowadzenie testów przez inne organizacje antydopingowe (na przykład krajowe laboratoria przy Związkach Bokserskich) NIE ZWALNIA pięściarza od przystąpienia do WBC Clean Boxing Program.