Ekstraklasa: Brożek uratował Wiśle remis w Poznaniu

W spotkaniu 12. kolejki Lotto Ekstraklasy piłkarze Lecha Poznań zremisowali z Wisłą Kraków 1:1. Oba gole padły w drugiej połowie, na trafienie Darko Jevticia, w doliczonym czasie gry odpowiedział Paweł Brożek. Przed meczem, przy stadionie Lecha odsłonięto 130. tonową lokomotywę.

Pierwsze 45 minut meczu miało bardzo wyrównany przebieg. Obie drużyny stworzyły sobie klarowne sytuacje podbramkowe, bramki jednak nie padły. Najbliżej szczęścia był już w 8. minucie Darko Jevtić; po jego strzale z narożnika pola karnego piłka trafiła w poprzeczkę bramki rywali. Jeszcze kilka minut wcześniej Łukasz Załuska wyszedł zwycięsko z pojedynku sam na sam z Dariuszem Formellą.  Po naporze w pierwszym kwadransie, w kolejnych minutach gra gospodarzy nieco się uspokoiła, ożywili się z kolei piłkarze Wisły, którzy próbowali zaskoczyć bramkarza Lecha strzłami z dystansu. Próby Rafała Boguskiego, Krzysztofa Mączyńskiego i Patryka Małeckiego nie przyniosły jednak powodzenia.

Po przerwie pierwsi groźnie zaatakowali Wiślacy. W 55. minucie Arkadiusz Głowacki wykonywał rzut wolny z okolicy dwudziestego metra, ale Matus Putnocky zdołał odbić piłkę po jego strzale. Chwilę później szansę miał Boguski, ale uderzył nad bramką. Wynik w 69. minucie otworzyli gospodarze. Jevtić odebrał piłkę Maciejowi Sadlokowi, wbiegł w pole karne i strzałem w długi róg pokonał Załuskę.

W końcówce piłkarze Wisły dążyli do zmiany niekorzystnego rezultatu. Byli blisko w 82. minucie, ale po wrzutce Małeckiego, w sporym zamieszaniu w polu karnym gospodarzy, nie udało się umieścić piłki w siatce. Więcej szczęścia goście mieli w doliczonym czasie gry, gdy po dośrodkowaniu Sadloka z lewej strony piłka minęła obrońców Lecha i trafiła do Pawła Brożka, który strzałem z kilku metrów ustalił wynik tej konfrontacji. Była to 134. ligowa bramka Brożka, druga w obecnym sezonie.

Przed rozpoczęciem spotkania przy stadionie Lecha odsłonięto ważącą około 130 ton lokomotywę, będącą symbolem Lecha. Liczący 60 lat parowóz Ty51-183 był przez ostatni rok poddany gruntowanej renowacji, przed tygodniem został przetransportowany na Bułgarską, gdzie przykryty ogromną flagą, czekał na oficjalne odsłonięcie.

Lech Poznań - Wisła Kraków 1:1 (0:0)

Lech: Matus Putnocky - Tomasz Kędziora, Jan Bednarek, Lasse Nielsen, Tamas Kadar - Dariusz Formella, Maciej Gajos (89. Łukasz Trałka), Darko Jevtic, Abdul Aziz Tetteh, Szymon Pawłowski (63. Radosław Majewski) - Marcin Robak (75. Dawid Kownacki).

Wisła: Łukasz Załuska - Boban Jovic, Arkadiusz Głowacki, Richard Guzmics, Maciej Sadlok - Rafał Boguski (80. Petar Brlek), Krzysztof Mączyński, Mateusz Zachara (68. Paweł Brożek), Denis Popovic (88. Tomasz Cywka), Patryk Małecki - Zdenek Ondrasek.

Bramki: 1:0 Darko Jevtic (69), 1:1 Paweł Brożek (90+1).

Żółte kartki: Tomasz Kędziora (Lech), Krzysztof Mączyński, Zdenek Ondrasek, Arkadiusz Głowacki (Wisła).

Sędzia: Jarosław Przybył (Kluczbork). Widzów: 20 158.