PlusLiga: Efektowne widowisko w Ergo Arenie! Lotos przegrał z ZAKSĄ

Ledwo opadły emocje po sobotnim hicie Plusligi, a już w niedzielę doszło do kolejnego starcia gigantów: Lotos Trefl podejmował we własnej hali ZAKSĘ. Po kapitalnym spotkaniu mistrzowie Polski wywieźli z Trójmiasta komplet punktów.

Mistrzowie Polski przyjechali do Trójmiasta podrażnieni porażką 1:3 w poprzedniej kolejce z PGE Skrą Bełchatów. ZAKSA w obecnym sezonie zagrała jeszcze z Espadonem Szczecin, z którym wygrała 3:0. Natomiast siatkarze Lotosu Trefla na inaugurację pokonali 3:1 Effector Kielce, a w drugiej kolejce 3:2 MKS Będzin.

ZAKSA miała kompleks Lotosu, z którym nie potrafiła wygrać od czterech spotkań. W ubiegłym sezonie starcie w Ergo Arenie zakończyło się zwycięstwem podopiecznych Andrei Anastasiego 3:1. Teraz włoski szkoleniowiec ma już jednak pod swoimi skrzydłami mniej doświadczonych zawodników, a ci, którzy ciągnęli zespół w poprzednich rozgrywkach, opuścili Gdańsk przed sezonem.

Premierowa odsłona rozpoczęła się od mocnego uderzenia gości. Gdańszczanie nie radzili sobie z zagrywkami Mateusza Bieńka i przegrywali 0:5, ale szybko wrócili do gry, wyrównując stan seta na 7:7. Rozpoczął się okres wyrównanej gry (12:12), po którym znów przewagę uzyskali goście (13:17, 15:20). W końcówce nie było wielkich emocji, a Dawid Konarski ustalił wynik tej partii na 18:25.

W drugim secie oglądaliśmy metamorfozę gospodarzy, w czym wiodącą rolę odegrał Szymon Romać, który już na początku seta postraszył rywali zagrywką (4:2). Gospodarze wypracowali sobie przewagę, której nie chcieli rywalom oddać, a w środkowej części seta powiększyli ją do pięciu oczek (16:11). Gdańszczanie złapali właściwy rytm, pogubili się z kolei rywale, w efekcie set zakończył się pewną wygraną ekipy trenera Andrei Anastasiego.

Trzecia partia miała najbardziej wyrównany przebieg. Lepiej zaczęli ją gdańszczanie (2:0, 6:4), ale szybko gra się wyrównała i żadna ze stron nie była w stanie wypracować sobie znaczącej zaliczki. Skuteczny atak Mateusza Miki dał gospodarzom piłkę setową (24:23), ale po chwili Dawid Konarski wyrównał stan seta, który rozstrzygnąć musiała rywalizacja na przewagi. Mateusz Mika zaatakował po antence, a w kolejnej akcji został zatrzymany blokiem przez Sama Deroo i ZAKSA odzyskała prowadzenie w meczu.

W czwartym secie również oglądaliśmy zacięte i wyrównane widowisko, którego wynik oscylował wokół remisu (4:4, 10:10, 15:15). Podobnie jak w trzecim secie końcówka przyniosła sporo emocji i znów zakończyła się sukcesem mistrzów Polski. Lotos przegrał 23:25. Piłkę setową dla kędzierzynian wywalczył Dawid Konarski, a mecz zakończył skuteczny blok na  Dmytro Paszyckim. MVP: Sam Deroo.

Lotos Trefl Gdańsk - ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 1:3 (18:25, 25:21, 24:26, 23:25)

Lotos Trefl: Bartosz Gawryszewski (2), Michal Masny (1), Mateusz Mika (22), Dmytro Paszycki (11), Bartosz Pietruczuk (10), Damian Schulz (1) - Piotr Gacek (libero) oraz Wojciech Grzyb (6), Szymon Jakubiszak, Szymon Romać (17), Przemysław Stępień.
ZAKSA: Mateusz Bieniek (8), Rafał Buszek (9), Sam Deroo (17), Dawid Konarski (20), Benjamin Toniutti, Łukasz Wiśniewski (9) - Paweł Zatorski (libero) oraz Grzegorz Bociek, Patryk Czarnowski, Grzegorz Pająk.

14:14

Pozostałe mecze III kolejki PlusLigi:

Cerrad Czarni Radom - Effector Kielce 2:3 (23:25, 25:20, 25:17, 21:25, 13:15)

Cerrad Czarni: Bartłomiej Bołądź (28), Tomasz Fornal (5), Michał Kędzierski (3), Emanuel Kohut (10), David Smith (4), Wojciech Żaliński (18) - Dustin Watten (libero) oraz Kacper Gonciarz, Michał Ostrowski, Łukasz Wiese (1).
Effector: Leo Andric (14), Marcin Komenda (3), Jędrzej Maćkowiak, Maciej Pawliński (13), Jakub Wachnik (18), Peter Wohlfahrtstatter (7) - Damian Sobczak (libero) oraz Krzysztof Antosik, Bartosz Bućko, Konrad Formela (1), Andrzej Orobko, Patryk Więckowski (1).

Espadon Szczecin - ONICO AZS Politechnika Warszawska 0:3 (21:25, 23:25, 20:25)

Espadon: Ivan Borovnjak, Bartosz Cedzyński (1), Bartłomiej Kluth (16), Łukasz Perłowski (11), Michał Ruciak (12), Michał Sladecek (1) - Adrian Mihułka (libero) oraz Janusz Gałązka, Marcin Wika (2), Maciej Wołosz, Maciej Zajder (6).
Onico AZS Politechnika: Michał Filip (20), Jakub Kowalczyk (6), Łukasz Łapszyński (14), Guillaume Samica (12), Waldemar Świrydowicz (4), Paweł Zagumny (2) - Maciej Olenderek (libero).

Łuczniczka Bydgoszcz - Indykpol AZS Olsztyn 1:3 (18:25, 16:25, 25:19, 14:25)

Łuczniczka: Igor Yudin (1), Jan Nowakowski (8), Patryk Szczurek (1), Milan Katic (9), Mateusz Sacharewicz (7), Marcel Gromadowski (10) - Mateusz Czunkiewicz (libero) oraz Jakub Rohnka (14), Bartosz Filipiak, Piotr Sieńko (2), Kacper Bobrowski.
Indykpol AZS: Aleksander Śliwka (13), Miłosz Zniszczoł (6), Jan Hadrava (20), Wojciech Włodarczyk (14), Daniel Pliński (9), Paweł Woicki (1) - Michał Żurek (libero) oraz Hidde Boswinkel, Ezequiel Palacios (1), Jakub Kochanowski (2).

PGE Skra Bełchatów - Asseco Resovia Rzeszów 1:3 (23:25, 18:25, 25:19, 20:25)

PGE Skra Bełchatów: Karol Kłos (8), Srecko Lisinac (13), Nikołaj Penczew (7), Nicolas Uriarte (1), Michał Winiarski (3), Mariusz Wlazły (18) - Robert Milczarek (libero) oraz Bartosz Bednorz (1), Jurij Gladyr (1), Marcin Janusz, Kacper Piechocki, Artur Szalpuk (13).

Asseco Resovia: Fabian Drzyzga (1), Marko Ivovic (11), Batłomiej Lemański (11), Piotr Nowakowski (8), John Gordon Perrin (15), Thibault Rossard (20) - Damian Wojtaszek (libero) oraz Dawid Dryja, Marcin Możdżonek, Jochen Schoeps, Lukas Tichacek.

Jastrzębski Węgiel - BBTS Bielsko-Biała 3:0 (25:13, 25:14, 25:16)

Jastrzębski Węgiel: Lukas Kampa, Grzegorz Kosok, Maciej Muzaj, Salvador Hidalgo Oliva, Wojciech Sobala, Scott Touzinsky - Jakub Popiwczak (libero) - Marcin Bachmatiuk, Damian Boruch, Jason De Rocco, Patryk Strzeżek

BBTS: Adam Bartosz, Bartłomiej Grzechnik, Bartosz Janeczek, Wojciech Siek, Dmitry Starożyłow, Milos Vemic - Przemysław Czauderna (libero) - Krzysztof Bieńkowski, Paweł Gryc, Łukasz Koziura, Kamil Kwasowski, Bartłomiej Lipiński, Krzysztof Modzelewski.

GKS Katowice - AZS Częstochowa 3:0 (25:16, 25:23, 26:24)

GKS: Michał Błoński, Marco Falaschi, Tomasz Kalembka, Bartłomiej Krulicki, Serhij Kapelus, Gert Van Walle - Bartosz Mariański (libero) - Karol Butryn, Maciej Fijałek, Adrian Stańczak

AZS: Paweł Adamajtis, Tomasz Kowalski, Łukasz Polański, Michał Szalacha, Adrian Szlubowski, Rafał Szymura - Adam Kowalski (libero) - Konrad Buczek, Bartłomiej Janus, Stanisław Wawrzyńczyk.

Cuprum Lubin – MKS Będzin 3:0 (25:16, 25:13, 25:19)

Cuprum: Piotr Hain, Łukasz Kaczmarek, Keith Pupart, Marcus Boehme, Grzegorz Łomacz, Robert Taeht – Paweł Rusek (libero).

MKS: Krzysztof Rejno, Rafael Araujo, Nathan Roberts, Artur Ratajczak, Jonah Seif, Marcin Waliński - Michał Potera (libero) oraz Łukasz Kozub, Mateusz Piotrowski, Kyle Russel, Mateusz Przybyła, Jakub Peszko.

14:15

14:17

14:20

Mistrzowie Polski przyjechali do Trójmiasta podrażnieni porażką w poprzedniej kolejce z PGE Skrą Bełchatów.

ZAKSA Kędzierzyn-Koźle - PGE Skra Bełchatów 1:3. Skrót meczu

14:25

ZAKSA, poza porażką ze Skrą, w obecnym sezonie zagrała jeszcze z Espadonem Szczecin, z którym wygrała 3:0. Natomiast siatkarze Lotosu Trefla na inaugurację pokonali 3:1 Effector Kielce, a w drugiej kolejce 3:2 MKS Będzin.

Lotos Trefl Gdańsk - Effector Kielce 3:1. Skrót meczu

14:32

14:42

14:52

LOTOS - ZAKSA 0:0, 0:2 Rozpoczynamy spotkanie kończące III kolejkę PlusLigi.

14:53

LOTOS - ZAKSA 0:0, 0:4 Mocne otwarcie ZAKSY. Mateusz Bieniek niszczy rywali zagrywką.

14:55

LOTOS - ZAKSA 0:0, 0:5

ZAKSA rozpoczęła w składzie: Buszek, Bieniek, Toniutti, Konarski, Wiśniewski, Deroo - Zatorski (libero).

14:55

LOTOS - ZAKSA 0:0, 1:5 Pierwszy punkt zdobyli gospodarze.

14:58

LOTOS - ZAKSA 0:0, 5:7 Gdańszczanie wrócili do gry. Ferdinando De Giorgi poprosił o czas po trzech przegranych przez ZAKSĘ akcjach.

14:59

LOTOS - ZAKSA 0:0, 6:7 Sam Deroo pomylił się w ataku.

15:00

LOTOS - ZAKSA 0:0, 7:7 Festiwal błędów ZAKSY. Pięć akcji z rzędu dla gospodarzy.

15:02

LOTOS - ZAKSA 0:0, 9:9 Spotkanie Lotos - ZAKSA, to również pojedynek dówch wielkich trenerów. Andrea Anastasi i Ferdinando De Giorgi dobrze znają się jeszcze z czasów wspólnych występów w reprezentacji Italii:

Pokolenie siatkarskich fenomenów

15:04

LOTOS - ZAKSA 0:0, 11:11 Bartosz Pietruczuk zaserwował w siatkę.

15:05

LOTOS - ZAKSA 0:0, 12:12 Walka punkt za punkt w tej części seta.

15:07

LOTOS - ZAKSA 0:0, 13:14 Długa wymiana zakończona skutecznym blokiem gospodarzy.

15:08

LOTOS - ZAKSA 0:0, 13:16 Blok Dawida Konarskiego.

15:09

LOTOS - ZAKSA 0:0, 13:17 Trzecia kolejna akcja padła łupem gości i Andrea Anastasi wziął drugi w tym meczu czas.

15:10

LOTOS - ZAKSA 0:0, 15:19 Skuteczny atak Sama Deroo.

15:13

LOTOS - ZAKSA 0:0, 16:23 ZAKSA coraz bliżej zwycięstwa w pierwszym secie.

15:14

LOTOS - ZAKSA 0:0, 17:24 Przestrzelona zagrywka Szymona Jakubiszaka. Piłka setowa dla gości.

15:17

LOTOS - ZAKSA 0:1 (18:25) Zdecydowane zwycięstwo ZAKSY w pierwszym secie, ostatni punkt zdobył Dawid Konarski.

15:19

15:21

LOTOS - ZAKSA 0:1, 1:0 Od przestrzelonej zagrywki gości rozpoczął się drugi set spotkania.

15:21

LOTOS - ZAKSA 0:1, 1:2 Punktuje Sam Deroo.

15:23

LOTOS - ZAKSA 0:1, 4:2 Szymon Romać - as serwisowy. Ferdinando De Giorgi szybko zdecydował się na wzięcie czasu.

15:24

LOTOS - ZAKSA 0:1, 4:3 Skuteczny atak Mateusza Bieńka.

15:26

LOTOS - ZAKSA 0:1, 7:3 Punktuje Szymon Romać.

15:27

LOTOS - ZAKSA 0:1, 8:6 Łukasz Wiśniewski zaatakował ze środka.

15:28

LOTOS - ZAKSA 0:1, 9:6 Dobry początek seta w wykonaniu Szymona Romacia.

15:29

LOTOS - ZAKSA 0:1, 10:8 Mateusz Mika obił blok rywali.

15:29

LOTOS - ZAKSA 0:1, 11:9 Wojciech Grzyb skutecznie ze środka.

15:31

LOTOS - ZAKSA 0:1, 12:10 Michał Masny "wykiwał" Mateusza Bieńka.

15:31

LOTOS - ZAKSA 0:1, 13:10 Szymon Romać - as serwisowy.

15:32

LOTOS - ZAKSA 0:1, 15:11 Łukasz Wiśniewski zaatakował w aut.

15:33

LOTOS - ZAKSA 0:1, 15:11 Ferdinando De Giorgi wziął czas.

15:34

LOTOS - ZAKSA 0:1, 16:11 Szymon Romać zakończył długą wymianę.

15:36

LOTOS - ZAKSA 0:1, 17:13 Skuteczny blok gości.

15:37

LOTOS - ZAKSA 0:1, 18:15 Szymon Romać zaatakował w aut.

15:38

LOTOS - ZAKSA 0:1, 20:16 Dawid Konarski przestrzelił zagrywkę.

15:40

LOTOS - ZAKSA 0:1, 21:18 Szymon Romać przebił się przez blok rywali.

15:40

LOTOS - ZAKSA 0:1, 22:18 Szymon Romać - as serwisowy.

15:42

LOTOS - ZAKSA 0:1, 24:19 Piłka setowa dla gospodarzy po błędzie w ekipie ZAKSY.

15:44

LOTOS - ZAKSA 0:1, 24:21 Skuteczny blok kędzierzynian. Andrea Anastasi poprosił o czas.

15:44

LOTOS - ZAKSA 1:1 (18:25, 25:21) Koniec seta! Siatkarze Lotosu Trefla wyrównali stan meczu.

15:50

15:56

LOTOS - ZAKSA 1:1, 1:0 Mateusz Mika otworzył wynik trzeciej odsłony.

15:59

LOTOS - ZAKSA 1:1, 4:2 Skuteczny atak Dmytro Paszyckiego.

16:00

LOTOS - ZAKSA 1:1, 5:4 Zacięty początek seta.

16:04

LOTOS - ZAKSA 1:1, 7:8 Zerwany atak Szymona Romacia

16:05

LOTOS - ZAKSA 1:1, 9:9

16:07

LOTOS - ZAKSA 1:1, 11:11 Szymon Romać skutecznie z prawego skrzydła.

16:07

LOTOS - ZAKSA 1:1, 13:11 Dmytro Paszycki efektownie ze środka.

16:08

LOTOS - ZAKSA 1:1, 14:13 Skuteczny atak Mateusza Miki.

16:11

LOTOS - ZAKSA 1:1, 16:16 Sam Deroo obił blok rywali.

16:12

LOTOS - ZAKSA 1:1, 16:18 Mateusz Bieniek - as serwisowy. Andrea Anastasi poprosił o czas.

16:13

LOTOS - ZAKSA 1:1, 17:18 Po przerwie Mateusz Bieniek minimalnie przestrzelił zagrywkę.

16:14

LOTOS - ZAKSA 1:1, 19:19 Szymon Romać - as serwisowy. Ferdinando De Giorgi poprosił o czas.

16:16

LOTOS - ZAKSA 1:1, 21:20 Mateusz Mika obił blok rywali.

16:17

LOTOS - ZAKSA 1:1, 21:21 Mateusz Mika tym razem pomylił się w ataku.

16:17

LOTOS - ZAKSA 1:1, 21:22 Szymon Romać zaatakował w aut.

16:19

LOTOS - ZAKSA 1:1, 23:22 Mateusz Mika skutecznie atakował w dwóch kolejnych akcjach. Przerwa na życzenie trenera gości.

16:21

LOTOS - ZAKSA 1:1, 24:23 Mateusz Mika! Skuteczny atak reprezentanta Polski i piłka setowa dla gospodarzy.

16:21

LOTOS - ZAKSA 1:1, 24:24 Gramy na przewagi!

16:23

LOTOS - ZAKSA 1:1, 24:25 Mateusz Mika zaatakował po antance. Piłka setowa dla ZAKSY. Andrea Anastasi poprosił o czas.

16:25

LOTOS - ZAKSA 1:2 (18:25, 25:21, 24:26) Mateusz Mika zatrzymany blokiem. ZAKSA wygrała trzeciego seta!

16:28

16:29

LOTOS - ZAKSA 1:2, 2:1 Rozpoczął się set numer cztery.

16:31

LOTOS - ZAKSA 1:2, 4:5 Dawid Konarski - as serwisowy.

16:32

LOTOS - ZAKSA 1:2, 5:6 Skutecznie Mateusz Mika.

16:33

LOTOS - ZAKSA 1:2, 6:6 Skuteczny blok gospodarzy.

16:34

LOTOS - ZAKSA 1:2, 8:7 Skuteczny atak Mateusza Miki

16:35

LOTOS - ZAKSA 1:2, 8:9 Łukasz Wiśniewski obił blok rywali.

16:36

LOTOS - ZAKSA 1:2, 9:10 Skuteczny atak Sama Deroo

16:37

LOTOS - ZAKSA 1:2, 10:11 Szymon Romać minimalnie przestrzelił zagrywkę.

16:41

LOTOS - ZAKSA 1:2, 12:12 Punktuje Łukasz Wiśniewski

16:42

LOTOS - ZAKSA 1:2, 14:13 Dawid Konarski zaserwował w siatkę.

16:43

LOTOS - ZAKSA 1:2, 15:13 Mateusz Mika zaatakował po bloku rywali.

16:43

LOTOS - ZAKSA 1:2, 15:14 Rafał Buszek obił dłonie blokujących gdańszczan.

16:44

LOTOS - ZAKSA 1:2, 15:15 Rafał Buszek - as serwisowy.

16:45

LOTOS - ZAKSA 1:2, 16:16 Mateusz Mika zaserwował w siatkę.

16:46

LOTOS - ZAKSA 1:2, 17:17 Sam Deroo po bloku rywali.

16:46

LOTOS - ZAKSA 1:2, 18:18 Szymon Romać najpierw skutecznie skończył atak, a po chwili zepsuł zagrywkę.

16:48

LOTOS - ZAKSA 1:2, 20:19 Kiwka Michała Masnego.

16:49

LOTOS - ZAKSA 1:2, 21:21 Skuteczny atak Dawida Konarskiego.

16:50

LOTOS - ZAKSA 1:2, 21:22 Szymon Romać nie trafił w boisko. Andrea Anastasi wziął czas.

16:51

LOTOS - ZAKSA 1:2, 22:22 Kapitalną akcję kończy ze środka Wojciech Grzyb.

16:52

LOTOS - ZAKSA 1:2, 23:23 Znów zacięta końcówka seta.

16:53

LOTOS - ZAKSA 1:2, 23:24 Dawid Konarski - piłka meczowa dla ZAKSY. Andrea Anastasi poprosił o czas.

16:55

LOTOS - ZAKSA 1:3 (18:25, 25:21, 24:26, 23:25) Koniec meczu. Zatrzymany blokiem Dmytro Paszycki. ZAKSA zgarnęła pełną pulę.