Chemik o krok od złota! Drugie zwycięstwo siatkarek z Polic w finale Tauron Ligi

Developres - Chemik 1:3.

W drugim meczu finału Tauron Ligi Developres Bella Dolina Rzeszów przegrał z Grupą Azoty Chemikiem Police 1:3. Rywalizacja toczy się do trzech zwycięstw, po dwóch spotkaniach jest 2—0 dla siatkarek Chemika. Starcie numer trzy zostanie rozegrane w niedzielę 8 maja w Policach.

Do drugiego spotkania finałowego policzanki przystąpiły poważnie osłabione. Rozgrywająca Marlena Kowalewska doznała w pierwszym meczu kontuzji, która wyeliminowała ją z gry na kilka miesięcy.

Premierowa odsłona jedynie na początku miała wyrównany przebieg. Od stanu 11:10 rzeszowianki wygrały siedem kolejnych akcji (18:10) i tą serią właściwie rozstrzygnęły losy tej partii. Tym bardziej, że siatkarki Chemika nie były już w stanie skutecznie zareagować. Gospodynie lepiej prezentowały się w polu zagrywki (asy 3–0), były skuteczniejsze w ataku i pewnie zmierzały po zwycięstwo. Przypieczętowała je Bruna Honorio, zaskakując rywalki kiwką za blok (25:15).

W drugiej partii role się odwróciły. Policzanki poprawiły skuteczność w ataku, szybko zaczęły budować przewagę (6:9), którą powiększyły w środkowej części seta (8:12, 12:17). Developres popełniał więcej błędów; miał na przestrzeni seta kilka zrywów, nie przyniosły one jednak powodzenia. Ostatni miał miejsce w końcówce, gdy obroniły trzy piłki setowe. Kropkę nad "i" postawiła jednak skutecznym atakiem Jovana Brakocevic-Canzian (21:25).

Set numer trzy nie miał wielkiej historii. Od stanu 7:6 poszła punktowa seria policzanek – osiem wygranych akcji z rzędu (7:14). Ten fragment seta zupełnie rozbił rzeszowską ekipę, a siatkarki Chemika pewnie zmierzały po zwycięstwo w całym secie. Po skutecznym ataku Agnieszki Kąkolewskiej różnica wynosiła już dziesięć oczek (12:22), a trzy kolejne akcje również zapisały na swym koncie przyjezdne. Brakocevic-Canzian ustaliła skutecznym atakiem wynik na 12:25.

Czwarta partia zapowiadała kolejny w tym meczu zwrot akcji, bo znakomicie rozpoczęły ją siatkarki Developresu (8:3). Policzanki goniły wynik, najpierw złapały punktowy kontakt po ataku Kąkolewskiej (13:12), a później odrobiły straty (15:15). Rozpoczęła się zacięta walka obu ekip, którą rozstrzygnęły trzy akcje od stanu 22:22. Skuteczny atak Brakocevic-Canzian, blok Kąkolewskiej i as serwisowy Martyny Łukasik przesądziły o wygranej Chemika (22:25).

Skrót meczu Developres - Chemik:

Najwięcej punktów: Jelena Blagojević (17), Kara Bajema (12), Ann Kalandadze (12) – Developres; Jovana Brakocevic-Canzian (19), Martyna Czyrniańska (17), Martyna Łukasik (12), Agnieszka Kąkolewska (11) – Chemik. MVP: Martyna Czyrniańska (15/34 = 44% skuteczności w ataku + 2 bloki).

Developres: Kara Bajema, Magdalena Jurczyk, Bruna Honorio Marques, Jelena Blagojević, Anna Stencel, Katarzyna Wenerska – Aleksandra Szczygłowska (libero) oraz Malwina Smarzek, Ann Kalandadze, Julia Bińczycka, Dominika Witowska. Trener: Stephane Antiga.
Chemik: Naiane De Almeida Rios, Martyna Czyrniańska, Agnieszka Kąkolewska, Jovana Brakocevic-Canzian, Martyna Łukasik, Iga Wasilewska – Maria Stenzel (libero) oraz Aleksandra Lipska, Marta Pol. Trener: Marek Mierzwiński.

Stan rywalizacji play-off (do trzech zwycięstw) 20 dla Chemika. Trzecie spotkanie odbędzie się w niedzielę 8 maja w Policach.

Finał Tauron Ligi 2021/22:

Chemik (1) – Developres (2) 20

2022-05-01: Grupa Azoty Chemik Police – Developres Bella Dolina Rzeszów 3:2 (25:19, 25:22, 22:25, 22:25, 15:12)

2022-05-05: Developres Bella Dolina Rzeszów – Grupa Azoty Chemik Police 1:3 (25:15, 21:25, 12:25, 22:25)

2022-05-08: Grupa Azoty Chemik Police – Developres Bella Dolina Rzeszów (niedziela, godzina 17.30; transmisja – Polsat Sport)
2022-05-11: Developres Bella Dolina Rzeszów – Grupa Azoty Chemik Police (środa; ewentualnie)
2022-05-15: Grupa Azoty Chemik Police – Developres Bella Dolina Rzeszów (niedziela; ewentualnie).