Tie-break rozstrzygnął pierwszy mecz finału Tauron Ligi!

W pierwszym meczu finału Tauron Ligi Grupa Azoty Chemik Police pokonała drużynę Developres Bella Dolina Rzeszów 3:2. Dwa pierwsze sety wygrały policzanki, siatkarki Developresu zdołały wyrównać stan meczu, ale w tie-breaku górą były gospodynie. W czwartym secie kontuzji doznała rozgrywająca Chemika Marlena Kowalewska. Rywalizacja toczy się do trzech zwycięstw, a kolejne spotkanie zostanie rozegrane w czwartek 5 maja w Rzeszowie.

Dobra zagrywka była kluczem do zwycięstwa policzanek w secie otwierającym finałową rywalizację. Seria dobrych serwisów Martyny Czyrniańskiej pozwoliła Chemikowi - po wyrównanym początku - zbudować przewagę (13:9). Później asa dołożyła jeszcze Martyna Łukasik (17:13), a w końcówce rozpędzone gospodynie nie dały rywalkom dojść do głosu. Gdy świetnie dysponowana w tym secie Łukasik skończyła długą wymianę, było 21:16. Później ta sama zawodniczka wywalczyła piłkę setową (24:18), a w ostatniej akcji przyjezdne zepsuły zagrywkę (25:19).

Druga odsłona toczyła się przy przewadze siatkarek z Rzeszowa. Gospodynie goniły wynik, najpierw odrobiły straty po asie Czyrniańskiej (9:9), ale w środkowej części seta skutecznie grające siatkarki Developresu odbudowały przewagę. Gdy było 15:19, policzanki znów ruszyły do odrabiania strat. Poszła seria skutecznych ataków Czyrniańskiej oraz Jovany Brakocevic-Canzian i przewaga przyjezdnych błyskawicznie stopniała (19:19). Seta rozstrzygnęły trzy akcje od stanu 22:22. Brakocevic-Canzian zaserwowała asa, Łukasik popisała się skutecznym atakiem, a punktowy blok ustalił wynik na 25:22.

Siatkarki Developresu udanie rozpoczęły trzecią partię (4:8), w środkowej części seta znów jednak miały chwilę przestoju, a gospodynie odrobiły straty (16:16). Rozpoczęła się walka punkt za punkt, a losy seta rozstrzygnęły się w końcówce. Tym razem górą były rzeszowianki, a bohaterką w ich szeregach została Kara Bajema. Amerykańska przyjmująca skończyła trzy ważne piłki, a jedna z nich zamknęła seta (22:25).

Czwarta odsłona to efektowny początek policzanek (4:0). Przy stanie 8:5 kontuzji doznała rozgrywająca Marlena Kowalewska, która musiała opuścić boisko. Zastąpiła ją Naiane De Almeida Rios, ale tak nagła zmiana nie mogła nie mieć wpływu na przebieg gry. Przyjezdne błyskawicznie zniwelowały przewagę gospodyń (12:12), a później przejęły inicjatywę. W końcówce policzanki przegrywały już 17:22, ale zdołały złapać punktowy kontakt – po ataku Łukasik było 22:23. Dwa kolejne punkty zdobyły jednak przyjezdne, a konkretnie Dominika Witowska, która najpierw popisała się skutecznym atakiem, a po chwili blokiem (22:25).

Pierwsze spotkanie finałowe zakończyło się więc tie-breakiem i bez większej przesady można powiedzieć, że na początku był to teatr jednej aktorki. Brakocevic-Canzian skutecznie prezentowała się w ataku, a jej seria w polu serwisowym pozwoliła gospodyniom wypracować solidną przewagę (10:3). Rzeszowianki próbowały jeszcze gonić wynik, nie zdołały jednak odrobić takiej straty. Czyrniańska wywalczyła piłkę meczową (14:9), rywalki obroniły się w trzech akcjach, ale autowa zagrywka zakończyła to spotkanie (15:12).

Najwięcej punktów: Jovana Brakocevic-Canzian (29), Martyna Łukasik (23), Martyna Czyrniańska (14), Agnieszka Kąkolewska (10) – Chemik; Kara Bajema (29), Jelena Blagojević (18), Bruna Honorio Marques (10), Magdalena Jurczyk (10) – Developres. MVP: Jovana Brakocevic-Canzian (25/61 = 41% skuteczności w ataku + 2 asy serwisowe + 2 bloki).

Chemik: Marlena Kowalewska, Martyna Czyrniańska, Agnieszka Kąkolewska, Jovana Brakocevic-Canzian, Martyna Łukasik, Iga Wasilewska – Maria Stenzel (libero) oraz Naiane De Almeida Rios, Katarzyna Połeć, Bojana Milenković, Marta Pol. Trener: Marek Mierzwiński.
Developres: Anna Stencel, Katarzyna Wenerska, Kara Bajema, Magdalena Jurczyk, Bruna Honorio Marques, Jelena Blagojević – Aleksandra Szczygłowska (libero) oraz Izabella Rapacz, Julia Bińczycka, Ann Kalandadze, Dominika Witowska. Trener: Stephane Antiga.

Stan rywalizacji play-off (do trzech zwycięstw) 10 dla Chemika. Drugie spotkanie odbędzie się w czwartek 5 maja w Rzeszowie.

Finał Tauron Ligi 2021/22:

Chemik (1) – Developres (2) 10

2022-05-01: Grupa Azoty Chemik Police – Developres Bella Dolina Rzeszów 3:2 (25:19, 25:22, 22:25, 22:25, 15:12)

2022-05-05: Developres Bella Dolina Rzeszów – Grupa Azoty Chemik Police (czwartek, godzina 17.30; transmisja – Polsat Sport)

2022-05-08: Grupa Azoty Chemik Police – Developres Bella Dolina Rzeszów (niedziela, godzina 17.30; transmisja – Polsat Sport)
2022-05-11: Developres Bella Dolina Rzeszów – Grupa Azoty Chemik Police (środa; ewentualnie)
2022-05-15: Grupa Azoty Chemik Police – Developres Bella Dolina Rzeszów (niedziela; ewentualnie).