ZAKSA zagra o złoto PlusLigi! Jurajscy Rycerze przegrali decydujące starcie

Siatkarze ZAKSY zagrają w finale PlusLigi 2022.

W trzecim meczu półfinału play-off PlusLigi Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle pokonała Aluron CMC Wartę Zawiercie 3:1. Siatkarze z Kędzierzyna-Koźla wygrali rywalizację do dwóch zwycięstw 2—1 i awansowali do finału. Zmierzą się w nim z Jastrzębskim Węglem.

Decydujące starcie półfinału lepiej rozpoczęli siatkarze z Zawiercia (1:5, 4:9). Skutecznie prezentowali się w ofensywie, wykorzystywali kontrataki i w efekcie powiększali przewagę (5:12). Zadanie ułatwiła im słabsza postawa siatkarzy ZAKSY, którzy w całym secie popełnili aż dziesięć błędów własnych, mieli kłopoty ze skończeniem ataków. W końcówce goście kontrolowali sytuację. Kędzierzynianie próbowali jeszcze poderwać się do walki, asem serwisowym popisał się Kamil Semeniuk, ale serwis w siatkę zamknął tę część meczu (19:25).

Jurajscy Rycerze równie efektownie otworzyli drugą odsłonę (2:5), gra jednak szybko się wyrównała. Kędzierzynianie złapali właściwy rytm, a bardzo dobrą zmianę dał Wojciech Żaliński, który był bohaterem tej części meczu. Wywalczył siedem punktów (bez błędu w ataku i zagrywce), to jego seria w polu serwisowym (23:17), właściwie przesądziła o zwycięstwie gospodarzy w tej partii. Goście jeszcze próbowali odrabiać straty, ale zakończyli seta zepsutą zagrywką (25:21).

Set numer trzy toczył się przy wyraźnej przewadze drużyny z Kędzierzyna-Koźla. Skuteczna gra Łukasza Kaczmarka i Semeniuka pozwoliła utrzymywać gospodarzom przewagę na przestrzeni seta, nadal dobrze prezentował się też Żaliński. Były nerwowe momenty pod siatką – żółtą, a następnie czerwoną kartkę zobaczyli zawiercianie (11:6), emocji czysto sportowych było jednak niewiele, bo ZAKSA już w środkowej części seta miała wyraźną zaliczkę (16:10), a w końcówce właściwie kontrolowała sytuację (22:16). Atak Norberta Hubera ze środka ustalił wynik na 25:19.

Gospodarze rozpoczęli czwartą partię od mocnego uderzenia (4:0, 9:2 – po asie serwisowym Semeniuka). W środkowej części seta różnica wynosiła już dziesięć oczek (14:4), a kędzierzynianie spokojnie zmierzali już do finału. As serwisowy Żalińskiego dał ZAKSIE piłkę meczową, a pomyłka gości w ataku zakończyła w kolejnej akcji tę jednostronną odsłonę (25:13) i całe spotkanie.

Skrót meczu ZAKSA - Aluron:

Najwięcej punktów: Kamil Semeniuk (23), Norbert Huber (14), Wojciech Żaliński (13), Łukasz Kaczmarek (11), Krzysztof Rejno (11) – Grupa Azoty ZAKSA; Uros Kovacević (15), Facundo Conte (13) – Aluron CMC Warta. Gospodarze lepiej punktowali zagrywką (10–7), byli skuteczniejsi w ataku (52%–40%), dominowali w bloku (16–6, 7 punktów Huber). MVP: Kamil Semeniuk (19/37 = 51% skuteczności w ataku + 3 asy serwisowe + 1 blok).

Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle zmierzy się w finale z Jastrzębskim Węglem, który w półfinałowej rywalizacji pewnie pokonał PGE Skrę Bełchatów 2—0 (3:0, 3:0). Będzie to powtórka finału sprzed roku, wówczas jastrzębianie byli górą w rywalizacji z ZAKSĄ.

ZAKSA: Aleksander Śliwka, David Smith, Łukasz Kaczmarek, Kamil Semeniuk, Norbert Huber, Marcin Janusz – Erik Shoji (libero) oraz Bartłomiej Kluth, Krzysztof Rejno, Wojciech Żaliński. Trener: Gheorghe Cretu.
Warta: Uros Kovacević, Miłosz Zniszczoł, Dawid Konarski, Facundo Conte, Patryk Niemiec, Maximiliano Cavanna – Michał Żurek (libero) oraz Piotr Orczyk, Mateusz Malinowski, Wiktor Rajsner, Michał Szalacha. Trener: Igor Kolaković.

Stan rywalizacji play-off (do dwóch zwycięstw) 21 dla ZAKSY (1:3, 3:0, 3:1), która awansowała do finału.

Wyniki półfinałów PlusLigi 2022:

ZAKSA (1) – Warta (4) 21

2022-04-23: Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle – Aluron CMC Warta Zawiercie 1:3 (25:22, 17:25, 22:25, 23:25)
2022-04-26: Aluron CMC Warta Zawiercie – Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 0:3 (20:25, 21:25, 21:25)
2022-04-30: Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle – Aluron CMC Warta Zawiercie 3:1 (19:25, 25:21, 25:19, 25:13)

Awans: Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle.