Włodarczyk nominowana do tytułu lekkoatletki roku IAAF

Inne
Włodarczyk nominowana do tytułu lekkoatletki roku IAAF
fot.Cyfrasport

Rekordzistka świata i mistrzyni olimpijska w rzucie młotem Anita Włodarczyk znalazła się wśród dziesięciu zawodniczek nominowanych do tytułu najlepszej lekkoatletki roku IAAF (Międzynarodowego Stowarzyszenia Federacji Lekkoatletycznych).

Polka konkurować będzie m.in. z chorwacką dyskobolką Sandrą Perkovic, kolumbijską trójskoczkinią Caterine Ibarguen i reprezentantką RPA w biegu na 800 m Caster Semenyą. Wśród nominowanych jest także hiszpańska skoczkini wzwyż Ruth Beitia, która w tym roku już raz pokonała Włodarczyk - w plebiscycie na najlepszą lekkoatletkę Europy.

 

Podobnymi sukcesami, co podpieczna Krzysztofa Kaliszewskiego, może pochwalić się jedynie Ruth Jebet. Zawodniczka z Bahrajnu, podobnie jak Włodarczyk, wywalczyła w Rio de Janeiro złoty medal igrzysk oraz poprawiła w tym sezonie rekord świata w biegu na 3000 m z przeszkodami.

 

Najlepszy wynik w historii poprawiła także na 100 m ppł Amerykanka Kendra Harrison, która jednak do Brazylii nie poleciała, bo nie przebrnęła krajowych kwalifikacji.

 

Włodarczyk (Skra Warszawa) rekord świata ustanowiła najpierw w Rio wynikiem 82,29. Niedługo później poprawiła i ten rezultat, uzyskując 82,98 podczas Memoriału Kamili Skolimowskiej w Warszawie. W tym sezonie po raz trzeci w karierze wywalczyła także złoty medal mistrzostw Europy.

 

Wśród nominowanych mężczyzn nie ma polskich nazwisk. Listę otwiera najszybszy człowiek świata Usain Bolt. Jamajski sprinter w Rio zdobył trzy kolejne (w sumie ma ich już dziewięć) złote medale olimpijskie. To były jego ostatnie igrzyska, bo zapowiedział, że po mistrzostwach świata w Londynie (2017) kończy karierę.

 

Najlepszym lekkoatletą sezonu szansę zostać mają także m.in. brazylijski tyczkarz Thiago Braz da Silva, amerykański dziesięcioboista Ashton Eaton i kenijski biegacz na 800 m David Rudisha.

 

Nominowani na lekkoatletę roku IAAF:
 
 MĘŻCZYŹNI
 Usain Bolt (Jamajka, sprint)
 Thiago Braz da Silva (Brazylia, tyczka)
 Ashton Eaton (USA, dziesięcioboista)
 Mo Farah (Wielka Brytania, 5000 i 10 000 m)
 Eliud Kipchoge (Kenia, maraton)
 Conselsus Kipruto (Kenia, 3000 m z przeszkodami)
 Omar McLeod (Jamajka, 110 m ppł)
 David Rudisha (Kenia, 800 m)
 Christian Taylor (USA, trójskok)
 Wayde van Niekerk (RSA, 400 m)
 
 KOBIETY
 Almaz Ayana (Etiopia, 10 000 m)
 Ruth Beitia (Hiszpania, wzywż)
 Vivian Cheruiyot (Kenia, 10 000 m)
 Kendra Harrison (USA, 100 m ppł)
 Caterine Ibarguen (Kolumbia, trójskok)
 Ruth Jebet (Bahrajn, 3000 m z przeszkodami)
 Sandra Perkovic (Chorwacja, dysk)
 Caster Semenya (RPA, 800 m)
 Elaine Thompson (Jamajka, sprint)
 Anita Włodarczyk (Polska, młot)
 
A.J., PAP
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze

Przeczytaj koniecznie