Czterokrotna mistrzyni olimpijska z prestiżową nagrodą

Sporty walki
Czterokrotna mistrzyni olimpijska z prestiżową nagrodą
fot.PAP/EPA

Japonka Kaori Icho, która w Rio de Janeiro zwyciężyła w kategorii 58 kg i została pierwszą w historii zapaśniczką z czterema złotymi medalami olimpijskimi, odebrała prestiżową w swym kraju nagrodę (People’s Honour) z rąk premiera Shinzo Abe. Jako triumfatorka otrzymała pamiątkową plakietę, pas obi oraz specjalne kimono.

Icho jest 10 sportowcem wyróżnionym w ten sposób od momentu ustanowienia nagrody w 1977 r. przez byłego premiera Japonii Takeo Fukudę. Przyznawana jest za wybitne osiągnięcie w różnych dziedzinach życia, np. w 1998 r. otrzymał ją pośmiertnie reżyser i producent filmowy Akiro Kurosawa.

 

Zapaśniczka jest pierwszą zawodniczką, która triumfo9wała w czterech kolejnych igrzyskach w jakiejkolwiek konkurencji indywidualnej. 32-letnia Japonka, która po pierwsze złoto olimpijskie sięgnęła w Atenach w 2004 roku, pobiła swoim wyczynem w Rio de Janeiro rekord słynnego rosyjskiego zapaśnika Aleksandra Karelina, trzykrotnego złotego medalisty IO (1988-1996). Jest najbardziej utytułowanym sportowcem w zapasach.

A.J., PAP
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze

Przeczytaj koniecznie