Sagan znów zwycięski. Tym razem w Saitamie

Słowak Peter Sagan, który przed kilkunastoma dniami obronił w Katarze tytuł mistrza świata w kolarskim wyścigu ze startu wspólnego, zakończył sezon efektownym zwycięstwem w pokazowym kryterium w japońskiej Saitamie. Rafał Majka zajął 19. miejsce.

Zorganizowany po raz czwarty przez ASO (Stowarzyszenie Tour de France) wyścig na miejskiej trasie długości 57 km zgromadził na starcie bohaterów "Wielkiej Pętli" z ostatnich trzech sezonów. Triumfatorzy poszczególnych klasyfikacji TdF startowali w koszulkach liderów - Sagan w zielonej (punktowej), Brytyjczyk Christopher Froome w żółtej, jego rodak Adam Yates w białej (młodzieżowej), a Rafał Majka w trykocie w grochy (górskiej).

Ostre tempo grupy sprawiło, że liczne próby ucieczek były szybko likwidowane, a sukcesem zakończyła się dopiero akcja Sagana, Froome'a i Japończyka Sho Hatsuyamy. Na kilkanaście kilometrów przed metą odskoczyli od peletonu i utrzymali do mety minimalną przewagę. Na finiszu Słowak zdecydowanie pokonał mistrza Japonii i zwycięzcę tegorocznego Tour de France.

Czwarty, ze stratą pięciu sekund, był Adam Yates, a peleton przyprowadził Niemiec Marcel Kittel. Majka zajął 19. miejsce, Paweł Poljański był 31., a Michał Gołaś - 37.