Urodziny Boga Futbolu! Maradona kończy 56 lat

Piłka nożna
Urodziny Boga Futbolu! Maradona kończy 56 lat
fot. PAP

Równo 56 lat temu, 30 października 1960 roku przyszedł na świat jeden z najwybitniejszych piłkarzy w historii futbolu. Diego Armando Maradona latami czarował na boiskach całego świata, a spór kto jest najlepszym graczem w historii, on czy Pele trwa do dziś.

Maradona urodził się w Lanús - prowincji Buenos Aires. W Wieku ośmiu lat rozpoczął treningi w klubie Estrella Roja, a dorosłą karierę w Argentinos Juniors, z którego przeszedł do Boca Juniors. Z czasem zaczęły się nim interesować największe potęgi europejskie. W 1982 roku Argentyńczyk przechodząc do Barcelony za 5 mln funtów został najdroższym piłkarzem w historii.

 

Jego przygoda w Hiszpanii nie trwała bardzo długo, a sam piłkarz po poważnej kontuzji i konflikcie z prezesem klubu postanowił odejść do Napoli. W Neapolu przywitało go 75 tys. osób, co do 2009 roku było rekordem. We Włoszech zdobył m.in. dwa razy scudetto. Potem miał jeszcze epizody w Sevilli i Newell’s Old Boys, by ostatecznie karierę zakończyć w Boca Juniors.

 

 

W kadrze zadebiutował w wieku niespełna 17 lat. W 1979 zdobył młodzieżowe mistrzostwo świata. Siedem lat później poprowadził dorosłą reprezentację do triumfu w mundialu. W pamięci całego świata na zawsze pozostaną jego dwie bramki w ćwierćfinałowym meczu z Anglią. Pierwsza to legendarna już ”Ręka Boga”, a w drugim przypadku kapitalny, samotny rajd zakończony golem.

 

 

Cztery lata później po raz kolejny zagrał z Argentyną w finale mistrzostw świata, lecz tym razem przegrał decydujące starcie z RFN. To był początek końca kariery Maradony. Na mundialu w Stanach Zjednoczonych został wykluczony z za stosowanie niedozwolonych środków.

 

W ciągu kariery zachwycano się jego technicznymi popisami i genialny i dryblingami. Mimo, że miał zaledwie 165 cm i do najchudszych nie należał, to szybkość była jego główną zaletą. W 2000 roku w sondzie na oficjalnej stronie FIFA wybrano go najlepszym piłkarzem XX wieku.

 

 

Jako trener zaczynał w argentyńskich klubach, by w 2008  objąć reprezentację. Po przeciętnym wyniku na mundialu w RPA przestał być selekcjonerem. Potem prowadził jeszcze Al-Wasl ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich.

 

Maradona bez wątpienia jest piłkarzem-legendą. Na boisku dokonywał rzeczy niewiarygodnych, poza nim często kojarzony był ze skandalami oraz nadmiarem używek. Od kiedy tylko zakończył karierę trwa dyskusja kto był wybitniejszym zawodnikiem, Maradona czy Pele?

Igor Marczak, Polsat Sport

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze