Maradona urodził się w Lanús - prowincji Buenos Aires. W Wieku ośmiu lat rozpoczął treningi w klubie Estrella Roja, a dorosłą karierę w Argentinos Juniors, z którego przeszedł do Boca Juniors. Z czasem zaczęły się nim interesować największe potęgi europejskie. W 1982 roku Argentyńczyk przechodząc do Barcelony za 5 mln funtów został najdroższym piłkarzem w historii.

 

Jego przygoda w Hiszpanii nie trwała bardzo długo, a sam piłkarz po poważnej kontuzji i konflikcie z prezesem klubu postanowił odejść do Napoli. W Neapolu przywitało go 75 tys. osób, co do 2009 roku było rekordem. We Włoszech zdobył m.in. dwa razy scudetto. Potem miał jeszcze epizody w Sevilli i Newell’s Old Boys, by ostatecznie karierę zakończyć w Boca Juniors.

 

 

W kadrze zadebiutował w wieku niespełna 17 lat. W 1979 zdobył młodzieżowe mistrzostwo świata. Siedem lat później poprowadził dorosłą reprezentację do triumfu w mundialu. W pamięci całego świata na zawsze pozostaną jego dwie bramki w ćwierćfinałowym meczu z Anglią. Pierwsza to legendarna już ”Ręka Boga”, a w drugim przypadku kapitalny, samotny rajd zakończony golem.

 

 

Cztery lata później po raz kolejny zagrał z Argentyną w finale mistrzostw świata, lecz tym razem przegrał decydujące starcie z RFN. To był początek końca kariery Maradony. Na mundialu w Stanach Zjednoczonych został wykluczony z za stosowanie niedozwolonych środków.

 

W ciągu kariery zachwycano się jego technicznymi popisami i genialny i dryblingami. Mimo, że miał zaledwie 165 cm i do najchudszych nie należał, to szybkość była jego główną zaletą. W 2000 roku w sondzie na oficjalnej stronie FIFA wybrano go najlepszym piłkarzem XX wieku.

 

 

Jako trener zaczynał w argentyńskich klubach, by w 2008  objąć reprezentację. Po przeciętnym wyniku na mundialu w RPA przestał być selekcjonerem. Potem prowadził jeszcze Al-Wasl ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich.

 

Maradona bez wątpienia jest piłkarzem-legendą. Na boisku dokonywał rzeczy niewiarygodnych, poza nim często kojarzony był ze skandalami oraz nadmiarem używek. Od kiedy tylko zakończył karierę trwa dyskusja kto był wybitniejszym zawodnikiem, Maradona czy Pele?