OK! The World Games: Squash

Inne
OK! The World Games: Squash
fot. theworldgames2017.com

W Polsce zaczął pojawiać się w połowie lat 90., początkowo za sprawą biznesmenów i dyplomatów mieszkających w naszym kraju. Mało komu może więc przyjść do głowy, że jego początki na świecie sięgają połowy XIX wieku…! W OK! The World Games czas na sport dla dżentelmenów, choć także uprawiają go kobiety – squash.

Squash będzie jedną z ponad 30 dyscyplin sportowych, która rozegrana zostanie podczas przyszłorocznych X Igrzysk Sportowych -  The World Games 2017. W jednym z najnowocześniejszych i największym obiekcie tego typu na świecie – wrocławskim klubie Hasta La Vista toczyć się będzie rywalizacja o dwa komplety medali – w grze pojedynczej kobiet i mężczyzn.

 

Rys historyczny

 

Squash jako odrębna dyscyplina powstał ok. 1850 roku w Harrow Public School a Anglii jako tańsza odmiana istniejącego raquets. Początkowo kort miał tylko jedną ścianę. Z biegiem czasu zaczęto dobudowywać kolejne. W II. poł. XIX w. zaczął się szybko rozprzestrzeniać na inne szkoły publiczne i uniwersytety. W roku 1870 trafił do Kanady, a 10 lat później do Stanów Zjednoczonych. W 1907 roku powstała Tennis, Raquet & Fives Association, w której uformowano komisję squasha. W 1912 roku powstał pierwszy zbiór zasad. Punktem zwrotnym w rozwoju dyscypliny były lata 20. , kiedy zaczęto rozgrywać mistrzostwa kraju i rozgrywki ligowe o jasno sprecyzowanych regułach. Prawdziwy rozkwit squash nastąpił jednak po II Wojnie Światowej. Światowa Federacja Squasha utworzona została w 1967 roku jako International Squash Raquets Federation, obecną nazwę World Squash Federation otrzymała w 1992 roku.

 

Aż dziw, że sport, który w Anglii prężnie rozwija się od 150 lat, tak późno dotarł do nas. Początki dyscypliny w Polsce to połowa lat 90. XX wieku, kiedy pogrywać zaczęli mieszkający w naszym kraju biznesmeni i dyplomaci. Polska Federacja Squasha w przyszłym roku świętować będzie dopiero 15-lecie istnienia, ale squash jest już od jakiegoś czasu jednym z najdynamiczniej rozwijających się sportów w Polsce. W tym momencie w naszym kraju jest ok. 300 tys. graczy w squasha. Licencje zawodnicze posiada około 15 tysięcy sportowców, a w rankingu Open notowanych jest 3255 z nich. W kobiecym ponad 500 pań, a w juniorskich około 800. W ciągu roku w naszym kraju odbywa się ok. 700 turniejów. Rekord padł w roku ubiegłym, kiedy po raz pierwszy w jeden weekend odbyło się w różnych miastach całej Polski 21 turniejów w których udział wzięło ponad 1000 osób.

 

Najlepsi z najlepszych

 

Za rozwojem dyscypliny w Polsce wciąż jeszcze nie idą wyniki naszych reprezentantów na świecie. Polacy na razie mogą pochwalić się medalami drużynowych imprez mistrzowskich 3. dywizji. Na seniorskie sukcesy indywidualne wciąż czekamy. Nadzieje możemy wiązać z faktem, że do czołówki turniejów juniorskich coraz śmielej przebijają się nasi młodzieżowcy.

 

Obecnie na świecie prym wiodą… Egipcjanie. W najlepszej „10” światowego rankingu zawodników jest ich aż siedmiu. Liderem - Mohamed ElShorbagy. Drugą pozycję zajmuje znakomity Francuz Gregory Gaultier, piąty jest Brytyjczyk – Nick Matthew, a ósmy Kolumbijczyk Miguel Angel Rodriguez. Wśród pań sytuacja wygląda podobnie. Choć w pierwszej „10” rankingu są „tylko” cztery Egipcjanki, to trzy z nich plasują się w pierwszej czwórce. Numerem jeden – Nour El Sherbini, numerem dwa – Brytyjka – Laura Massaro. Piąta jest – 8-krotna mistrzyni świata – Malezyjka – Nicol David.

 

 

Zasady w pigułce

 

Ponieważ podczas The World Games Wrocław 2017 odbędą się tylko zawody singlowe kobiet i mężczyzn skupimy się na zasadach gry pojedynczej.

 

- Mecze rozgrywa się na korcie otoczonym ze czterech stron ścianami.

 

kort do squasha

 

- Do gry potrzebne są rakieta (o podobnej długości do tenisowej, ale drobniejszej konstrukcji - delikatnie inny kształt, mniejsza powierzchnia główki i inny rodzaj naciągu) i gumowo- kauczukowa piłka (o wielkości zbliżonej do piłeczki ping-pongowej).

 

- Gra polega na odbijaniu piłki przez zawodników na zmianę. Piłka musi odbić się od przedniej ściany. Może, ale nie musi - od ziemi, ale tylko raz.

 

- Piłka może odbić się od ścian bocznych i tylnej.

 

- Wybicie piłki poza pomieszczenie, poza linie autowe – oznacza aut i stratę punktu.

 

- Zawodnicy serwują na przemian. Wygrywający ostatnią wymianę serwuje.

 

- Serwujący wprowadza piłkę do gry raz z prawej, raz z lewej strony boiska.

 

- Każda wymiana kończy się uzyskaniem punktu.

 

- Set kończy się po uzyskaniu przez jednego z zawodników 11 punktów. W przypadku stanu 10:10, wygrywa ten, który pierwszy uzyska przewagę dwóch oczek.

 

- Mecz toczy się do wygranych trzech setów.

 

- Obowiązują zasady dżentelmeńskie!!! Należy umożliwić drugiemu zawodnikowi poprawne zagranie piłki.

 

Squash na The World Games 2017:

 

1. Turnieje indywidualne mężczyzn i kobiet odbędą się w klubie sportowym Hasta La Vista w dniach od 25-28 lipca. W obu udział weźmie 32 zawodników/zawodniczek. Przyznane zostaną dwa komplety medali.

 

2. Polska jako gospodarz może wystawić dwóch zawodników i dwie zawodniczki.

 

3. Zawodnicy i zawodniczki po rozlosowaniu utworzą tzw. drabinki (takie same jak w tenisie)

 

4. Polska Federacja Squasha dokłada wszelkich starań, by po odpadnięciu z drabinki każdy brał udział w turnieju pocieszenia, tzn. walczył z zawodnikami, którzy odpadną na tym samym etapie o konkretne miejsca. Światowa Federacja Squasha jeszcze nie podjęła decyzji w tej sprawie.

 

5. Najciekawsze mecze odbywać się będą na korcie z czterema ścianami szklanymi (tzw. korcie szklanym) , otoczonym trybunami. Pozostałe na trzech kortach zwykłych (tylko tylna ściana szklana) i jednym korcie z trzema ścianami szklanymi.

 

I na koniec…

Podczas godziny gry w squasha spala się ok. 800 kcal…

 

The World Games 2017, X Igrzyska Sportowe, podczas których ok. 4000 sportowców będzie rywalizować w ponad 30 dyscyplinach nieolimpijskich odbędą się w dniach od 20-30 lipca 2017 roku we Wrocławiu.

Aleksandra Szutenberg, Polsat Sport

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze