Orlen Liga: Emocje w Hali Orbita. Impel przegrał z Tauronem MKS

W spotkaniu kończącym szóstą kolejkę Orlen Ligi Impel Wrocław przegrał z Tauronem MKS Dąbrowa Górnicza 2:3. Siatkarki obu ekip uraczyły kibiców znakomitą grą, tworząc jeden z najlepszych spektakli w obecnym ligowym sezonie.

Siatkarki Impela udanie rozpoczęły sezon, wygrały cztery spotkania bez straty punktu (3:0 KSZO Ostrowiec Świętokrzyski, 3:1 BKS Profi Credit Bielsko-Biała,  3:0 Giacomini Budowlani Toruń, 3:1 Atom Trefl Sopot), przegrały tylko raz - 2:3 z ŁKS Commercecon Łódź; po pięciu seriach gier plasowały się na trzecim miejscu w tabeli. Drużyna Juana Manuela Serramalery przyjechała do Wrocławia kilka dni po awansie do fazy grupowej Ligi Mistrzyń. W Orlen Lidze dąbrowianki grały w kratkę. Przegrały walkowerem mecz z Developres SkyRes Rzeszów, pokonały 3:2 KSZO Ostrowiec, uległy 1:3 ŁKS Commercecon Łódź, a ostatnio zaprezentowały się świetnie w starciu z BKS Profi Credit Bielsko-Biała, wygrywając to spotkanie 3:0.

Konfrontacja we Wrocławiu zapowiadała się niezwykle interesująco i już pierwszy set te prognozy potwierdził. Gospodynie rozpoczęły mecz od falstartu (0:4, 3:8). Jeszcze w środkowej części seta, po skutecznym ataku Tamary Kaliszuk, przegrywały wyraźnie - 5:11. Dwie serie wygranych akcji pozwoliły wrocławiankom odrobić straty (12:12) i rozpoczęła się zacięta rywalizacja punkt za punkt. Wynik praktycznie do stanu 23:23 oscylował wokół remisu. Wówczas dwie kluczowe akcjie padły łupem przyjezdnych. Najpierw po ataku Katarzyny Koniecznej po bloku sędziowie błędnie orzekli aut (23:24), a w kolejnej akcji skuteczny blok zakończył seta.

Druga odsłona miała na początku wyrównany przebieg (6:6), później przewagę zaczęły sobie wypracowywać gospodynie. Dzięki skutecznej grze Koniecznej i Natalii Mędrzyk gospodynie przejęły inicjatywę i doprowadziły do stanu 20:14. Przy takim wyniku wszystko wskazywało na szybkie zakończenie tej partii, ale dąbrowianki poderwały się jeszcze do walki i znacznie zmniejszyły różnicę (20:18). Wrocławianki ocknęły się we właściwym momencie: skuteczny atak Agnieszki Kąkolewskiej przerwał serię rywalek, a Konieczna i Mędrzyk wywalczyły decydujące punkty.

Trzecią partię lepiej rozpoczęły gospodynie (3:1, 7:3), a później gra obu ekip falowała. Dąbrowianki odrobiły straty (8:8). Po chwili, po asie serwisowym Michy Hancock znów przewagę miały gospodynie (11:8), ale straciły ją w trzech kolejnych akcjach (11:11). W końcówce seta prowadzenie przechodziło z rąk do rąk. Najpierw przewagę miały przyjezdne (18:19), później gospodynie (22:20), ale dąbrowianki odrobiy straty po ataku Kaliszuk (22:22). Gospodynie miały piłkę setową po pojedynczym bloku Kąkolewskiej na Kamili Ganszczyk, ale przyjezdne doprowadziły do rywalizacji na przewagi, w której przechyliły szalę zwycięstwa na swoją stronę.

Początek czwartego  seta miał wyrównany przebieg (7:7, 10:10). Przyjezdne wyszły na prowadzenie po wygraniu trzech akcji z rzędu (12:13), by następnie przegrać dziewięć kolejnych! Wrocławianki bezlitośnie wykorzystały błędy rywalek, a serię efektownie - bo asem serwisowym - zwieńczyła Mędrzyk (21:13). Przy takiej przewadze siatkarki Marka Solarewicza nie miały kłopotów z wygraniem tej partii.

Zwycięską drużynę miał więc wyłonić tie-break, który lepiej rozpoczęły dąbrowianki, które - po sześciu wygranych akcjach - wypracowały sobie znaczącą przewagę przy zmianie stron (2:8). Gospodynie poderwały się do walki, ruszyły do odrabiania strat (6:9), ale nie zdołały już dogonić rywalek. Kaliszuk wywalczyła piłkę setową przy stanie (9:14), nie był to jednak koniec emocji w Hali Orbita. Gospodynie wygrały trzy kolejne akcje (12:14), trener Serramalera poprosił o czas, a po nim Agnieszka Kąkolewska nadepnęła na linię końcową podczas zagrywki. Ten błąd zakończył to zacięte spotkanie. MVP: Kinga Drabek (Tauron MKS).

Impel Wrocław - Tauron MKS Dąbrowa Górnicza 2:3 (23:25, 25:21, 24:26, 25:18, 12:15)

Impel: Megan Courtney, Agnieszka Kąkolewska, Katarzyna Konieczna, Natalia Mędrzyk, Monika Ptak, Micha Hancock – Magdalena Stasiak (libero) oraz Andrea Kossanyiova, Aleksandra Sikorska.

Tauron MKS: Eleonora Dziękiewicz, Yael Castiglione, Tamara Kaliszuk, Kamila Ganszczyk, Helena Horka, Regan Scott – Kinga Drabek (libero) oraz Daria Paszek, Kathleen Weiss, Anna Miros, Marta Ciesiulewicz.

Wyniki pozostałych meczów 6. kolejki Orlen Ligi:

2016-11-17: ŁKS Commercecon Łódź - Chemik Police 1:3 (18:25, 25:16, 24:26, 19:25)
2016-11-19: Giacomini Budowlani Toruń - Budowlani Łódź 0:3 (16:25, 18:25, 17:25)
2016-11-19: KSZO Ostrowiec - PTPS Piła 1:3 (20:25, 26:24, 20:25, 19:25)
2016-11-19: Developres SkyRes Rzeszów - Pałac Bydgoszcz 3:2 (21:25, 25:18, 21:25, 25:13, 15:9)
2016-11-20: BKS Profi Credit Bielsko-Biała - Polski Cukier Muszynianka Enea Muszyna 3:0 (25:13, 25:19, 25:15)
2016-11-20: Atom Trefl Sopot - Legionovia Legionowo 3:2 (21:25, 25:19, 25:15, 17:25, 15:13).