Szybkie 3:0! Polskie siatkarki nadal niepokonane w ME 2021

Po dniu przerwy Polki wróciły do rywalizacji w mistrzostwach Europy siatkarek. W przedostatnim meczu fazy grupowej wygrały w Płowdiw z Hiszpanią 3:0. W ostatnim spotkaniu tej części turnieju podopieczne trenera Jacka Nawrockiego zmierzą się w środę z Bułgarią.

Polki były zdecydowanymi faworytkami starcia z Hiszpanią i od początku premierowej partii przejęły inicjatywę (4:1, 12:6). Później jeszcze powiększały przewagę. Po ataku Malwiny Smarzek różnica wynosiła już dziesięć oczek (19:9). Piłkę setową wywalczyła Martyna Czyrniańska (24:14), a brakujący punkt zdobyła Smarzek atakiem po prostej w linię dziewiątego metra (25:15).

Druga odsłona miała podobny scenariusz. Polki szybko uzyskały wyraźną przewagę (5:1). W dalszej części seta utrzymywały koncentrację i punktową zaliczkę (12:6, 20:8), choć trener rotował składem. Piłkę setową dał atak Martyny Łukasik (24:14), a Marta Pol efektownym uderzeniem ze środka ustaliła wynik na 25:15.

W trzeciej partii przeciwniczki również nie były w stanie zagrozić biało-czerwonym. Po asie serwisowym Marty Pol prowadziły już 19:7. Trener rywalek poprosił o przerwę, którą w polskiej ekipie poprowadziła... Magdalena Stysiak. W kolejnych akcjach kontynuowały punktową serię. Dwa punktowe bloki Czyrniańskiej, a później Smarzek zakończyły to spotkanie (25:8).

Najwięcej punktów: Malwina Smarzek (22), Martyna Czyrniańska (12), Klaudia Alagierska (7) – Polska; Maria Segura (6), Raquel Montoro (6) – Hiszpania. Polki dominowały na parkiecie, szczególnie w ataku (58%–24% skuteczności) i w bloku (10–4). Bardzo dobry mecz Smarzek (18/27 = 67% skuteczności w ataku + 4 punktowe bloki).

Skrót meczu Polska – Hiszpania 3:0

Polskie siatkarki odniosły czwarte kolejne zwycięstwo i zajmą pierwsze lub drugie miejsce w tabeli grupy B. Na zakończenie fazy grupowej zmierzą się w środę z Bułgarią. We wcześniejszym poniedziałkowym meczu tej grupy Czechy wygrały z Grecją 3:0.

Polska – Hiszpania 3:0 (25:15, 25:15, 25:8)

Polska: Zuzanna Efimienko-Młotkowska, Katarzyna Wenerska, Malwina Smarzek, Klaudia Alagierska, Zuzanna Górecka, Martyna Łukasik – Maria Stenzel (libero) oraz Monika Jagła (libero), Martyna Czyrniańska, Martyna Grajber, Julia Nowicka, Marta Pol, Monika Fedusio. Trener: Jacek Nawrocki.
Hiszpania: Maria Alvarez, Maria Segura, Lucrecia Castellano, Raquel Montoro, Ana Escamilla, Lucia Varela Gomez – Alba Sanchez (libero) oraz Elia Rodriguez, Denia Bravo, Carolina Camino, Carmen Unzue. Trener: Pascual Saurin.