Maciej Kot piąty w Kuusamo. Triumfował Domen Prevc

Maciej Kot zajął piąte miejsce w inaugurujących sezon 2016/17 zawodach Pucharu Świata w skokach narciarskich w fińskim Kuusamo. Zwyciężył Słoweniec Domen Prevc, młodszy brat utytułowanego Petera.

Domen Prevc zapewnił sobie zwycięstwo wspaniałym drugim skokiem na odległość 140,5 m, awansując na pierwsze miejsce z czwartego. Na drugim stopniu podium stanął Niemiec Severin Freund, a na trzecim - Peter Prevc, który prowadził zdecydowanie na półmetku i w drugiej serii oddał długi skok, ale przy lądowaniu nie utrzymał równowagi.

Dawid Kubacki zakończył konkurs na 16. miejscu, a tuż za nim uplasował się Piotr Żyła. Dopuszczony dodatkowo do drugiej serii Kamil Stoch (upadł, ale uzyskał 95 proc. odległości najdłuższego skoku serii) zajął 26. miejsce, natomiast Stefan Hula był 27. Po pierwszej serii odpadli sklasyfikowany na 37. pozycji Klemens Murańka oraz 41. Aleksander Zniszczoł.

W piątek rozegrano jubileuszowy, 900. konkurs Pucharu Świata. W ostatnich latach w Kuusamo pogoda wielokrotnie krzyżowała plany organizatorom, ale tym razem warunki do skakania były świetne. Realizatorzy telewizyjni często pokazywali rozgrzewającego się Macieja Kota, który kilka imponował formą w Letniej Grand Prix, triumfując w całym cyklu, a dzień wcześniej wygrał kwalifikacje do inaugurującego sezon konkursu.

W pierwszej serii Kot oddał bardzo dobry skok lądując na 141. metrze. Dało mu to piąte miejsce. Prowadził Peter Prevc, który startując z niższej niż Kot belki miał najlepszą próbę w całym konkursie - 143 metry. Broniący Kryształowej Kuli Słoweniec wyprzedzał aż o osiem punktów Freunda. Siódmy na półmetku był Żyła (140,5 m).

Chwile niepewności przeżywał Stoch. Dwukrotny złoty medalista olimpijski z Soczi osiągnął 137 metrów, ale nie ustał skoku i z notą 135,5 pkt zajął 33. miejsce. Uzyskana odległość pozwoliła mu jednak dołączyć dzięki przepisom FIS do stawki 30 najlepszych zawodników.

W drugiej serii rewelacyjnie spisał się Domen Prevc. 17-latek wygrał pierwszy w karierze indywidualny konkurs PŚ. Jego starszy o dziewięć lat brat mimo upadku stanął na podium i może też być usatysfakcjonowany. W poprzednim sezonie Peter Prevc pobił kilka rekordów Pucharu Świata: największej liczby punktów (2303), liczby zwycięstw (15), liczby podiów (22) oraz przewagi nad drugim zawodnikiem klasyfikacji generalnej (813 pkt nad Freundem).

Kot wyrównał natomiast swój najlepszy wynik w karierze. Piąte miejsce zajmował trzykrotnie w 2013 roku: w Garmisch-Partenkirchen (w Turnieju Czterech Skoczni), w Zakopanem oraz w Lillehammer.

"Pierwsze zawody w sezonie są zawsze wymagające pod względem fizycznym. Muszę odpocząć i spokojnie przeanalizować swoje skoki. Upadki? To często się zdarza na inaugurację sezonu i szkoda, że spotkało to także Kamila" - powiedział w wywiadzie dla TVP. "Jest dobrze. Trzeba iść za ciosem" - dodał.

W sobotę w Kuusamo zostanie rozegrany drugi konkurs.