Jaka jest sytuacja szkolenia dzieci i młodzieży w Polsce? Powstaje coraz więcej prywatnych akademii, kluby ekstraklasy mają obowiązek szkolenia młodych piłkarzy, udaje się wychować takich zawodników jak Lewandowski, Krychowiak, Łukasz Piszczek, a ostatnio Arkadiusz Milik czy Karol Linetty. Można powiedzieć, że jest dobrze?

 

Ile dzieci trenuje piłkę nożną w każdym roczniku? Czy są to liczby zadowalające? Czy trenerzy, szkolący młodych chłopców i dziewczyny mają odpowiednią wiedzę? Czy są opłacani na tyle dobrze, by chcieli się rozwijać i dokształcać? Czy mają odpowiednią bazę do treningów?

 

Co w tej kwestii może zrobić PZPN? Czy władze polskiej piłki mogą narzucić spójny system szkolenia? Skąd czerpać wzorce? Może warto uczyć się od Niemców? Kiedyś za wzór stawiani byli Holendrzy, ale ostatnio dopadł ich ciężki kryzys. Druga kadencja Zbigniewa Bońka na stanowisku prezesa PZPN ma upłynąć pod znakiem walki o poprawę jakości szkolenia trenerów i piłkarzy w Polsce. Plan ma przygotować wiceprezes związku Marek Koźmiński.

 

Co o szkoleniu w Polsce mogą powiedzieć goście Romana Kołtonia, którzy sami prowadzą piłkarskie akademie: Marek Konieczny (z Mirosławem Szymkowiakiem), Piotr Reiss i Wiesław Wilczyński (FCB Escola Varsovia). Każdy z nich przyjął inny model. Jakiej pomocy oczekują od PZPN?

 

Czekamy na Wasze pytania! Cafe Futbol w niedzielę o 11:00 w Polsacie Sport.