Puchar Świata: Dahlmeier najlepsza w Oestersund. Polki bez punktu

Polkom nie wyszły pierwsze w tym sezonie biathlonowego Pucharu Świata zawody indywidualne - bieg na 15 km w szwedzkim Oestersund. Żadna z nich nie zmieściła się w czołowej "40", a co za tym idzie - nie zdołała wywalczyć punktów. Zwyciężyła Niemka Laura Dahlmeier.

Triumfatorka miała czas 46.14,0 i popełniła na strzelnicy dwa błędy. Drugie miejsce z jednym "pudłem" zajęła Francuzka Anais Bescond, a trzecia była jedyna w stawce bezbłędna zawodniczka - Białorusinka Daria Jurkiewicz.

To ósme zwycięstwo w zawodach PŚ Dahlmeier. Jedno z nich odniosła w tegorocznych mistrzostwach świata w Oslo-Holmenkollen, gdzie była najlepsza w biegu na dochodzenie na 10 km.

Warunki na strzelnicy nie były w środę optymalne, co dało się we znaki wielu biathlonistkom. Broniąca Kryształowej Kuli Czeszka Gabriela Koukalova (Soukalova) nie trafiła do celu siedmiokrotnie, podobnie jak dwukrotna triumfatorka klasyfikacji generalnej PŚ Finka Kaisa Makarainen. Uplasowały się odpowiednio na 17. i 24. pozycji.

Siedem razy pomyliła się także Monika Hojnisz, która zajęła 44. miejsce. Magdalena Gwizdoń była 47., Kamila Żuk - 67., a Krystyna Guzik - 71.

Guzik była najlepszą polską biathlonistką w ubiegłym sezonie. Zajęła 10. miejsce w klasyfikacji generalnej, ale dużą część okresu przygotowawczego w tym roku spędziła na leczeniu kontuzji barku.

Na czwartek zaplanowana jest rywalizacja mężczyzn w biegu indywidualnym na 20 km. Kolejne zawody kobiet - sprint na 7,5 km - odbędą się w sobotę. Dahlmeier pobiegnie w nich w żółtej koszulce liderki.

"Tego się nie spodziewałam. To dla mnie wielka chwila, żółta koszulka to nie byle co. Od przedszkola marzyłam, żeby kiedyś ktoś pozwolił mi ją założyć" - cieszyła się 23-letnia Niemka, jedna z najpoważniejszych kandydatek do zdobycia Kryształowej Kuli.

W środę nie wystartowała Karolina Pitoń, która wciąż odczuwa skutki upadku w niedzielnej rywalizacji par mieszanych. Trener Adam Kołodziejczyk poinformował, że 29-letnia zawodniczka ma obolałą szyję i choć badania nie wykazały poważniejszego urazu, wolał jej nie forsować.