Janowski, Zmarzlik i Dudek w kadrze na The World Games 2017!

Inne
Janowski, Zmarzlik i Dudek w kadrze na The World Games 2017!
fot. Cyfrasport

Żużel bez wątpienia ma być jednym z kół zamachowych The World Games 2017 (20-30 lipca). Turniej zostanie rozegrany 29 lipca (sobota) wedle dawnej formuły nieistniejących już mistrzostw świata par - tzn. 21 biegów, siedem duetów plus rezerwowi, walka każdy z każdym. Pierwotnie mówiło się, że w rywalizacji weźmie udział siedem najlepszych ekip z tegorocznego Drużynowego Pucharu Świata, który ponownie zdobyli biało-czerwoni. To już jednak nieaktualne.

- Istnieje pewien ranking, ale kogo zobaczymy obok Polaków, tego jeszcze de facto nie wiemy. Na dniach FIM (Międzynarodowa Federacja Motocyklowa) będzie wysyłał propozycje uczestnictwa do krajowych federacji, dbając oczywiście o to, by wystąpili wszyscy najlepsi - mówi nam Piotr Szymański, przewodniczący Głównej Komisji Sportu Żużlowego.

 

W kadrze Polski znaleźli się, póki co, Bartosz Zmarzlik (Stal Gorzów), Patryk Dudek (Falubaz Zielona Góra) i Maciej Janowski (Betard Sparta Wrocław), a dlaczego akurat taka trójka? To oczywiste, że ustalanie składu przyszłorocznej reprezentacji już teraz jest czynnością mocno umowną i może ona ulec sporym zmianom. Niemniej jednak podstawy do postawienia na takie konie były.

 

- Tak naprawdę kadra na The World Games powstanie przed zawodami, bo mamy prawo do jej zmiany. Teraz musieliśmy po prostu podać trzy nazwiska do Ministerstwa Sportu i Turystyki, a wybór padł na medalistę IMŚ (Zmarzlik - brąz), mistrza Polski (Dudek) oraz ambasadora imprezy (Janowski) - dodaje Piotr Szymański.

 

Przypomnijmy, że The World Games 2017 to ponad 4 000 sportowców z około stu krajów. To 31 dyscyplin, z czego cztery na zaproszenie - wybrane w głosowaniu przez mieszkańców miasta. Wrocławianie postawili na żużel, futbol amerykański, kick-boxing oraz ergometr wioślarski.

 

The World Games to także przedsionek igrzysk olimpijskich, poczekalnia dla wielu dyscyplin, chcących się dostać do programu najważniejszej imprezy sportowej czterolecia. Dla przykładu karate i wspinaczka sportowa, które rozgrywane będą we Wrocławiu, zyskały niedawno olimpijski status i pojawią się również na igrzyskach w Tokio (2020).

 

Dodajmy, że dla żużlowców, a także futbolistów amerykańskich (ci z USA też wystąpią), remontuje się właśnie leciwy Stadion Olimpijski, na który w przyszłym roku wrócą obie miejscowe ekipy: Betard Sparta i Panthers, triumfatorzy europejskiej Ligi Mistrzów. Zabytkowy obiekt zyskał już nową, zadaszoną trybunę zachodnią, na której zainstalowano krzesełka w żółto-czerwonych barwach, tworzące napis WROCŁAW. Pod dachem znajdzie się natomiast podwieszana wieżyczka sędziowska. Przeciwległa część trybun, z napisem SPARTA, zachowa dotychczasowy charakter, przechodząc, rzecz jasna, konieczny lifting. Nowy Olimpijski ma posiadać ponad 11 tysięcy miejsc siedzących i około 2 tysięcy stojących.

 

Transmisje The World Games na sportowych antenach Polsatu.

MC, theworldgames2017.com
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze

Przeczytaj koniecznie