MŚ w SupeEnduro: W sobotę ostatni start legendarnego polskiego motocyklisty

Moto
MŚ w SupeEnduro: W sobotę ostatni start legendarnego polskiego motocyklisty
fot. PAP

Tadeusz Błażusiak (KTM), jeden z najlepszych motocyklistów specjalizujących się w wyścigach ekstremalnych, w sobotę po raz ostatni wystartuje w mistrzostwach świata w SuperEnduro. Kończący karierę nowotarżanin zawodami w Krakowie chce się pożegnać z kibicami.

"To, że ta runda - ostatnia w mojej karierze - odbędzie się w Krakowie jest czymś wyjątkowym. Na pewno są to zawody, których każdy moment będę się starał zapisywać w pamięci" - powiedział "Taddy", który w przeszłości mieszkał też w stolicy Małopolski.

 

Po raz kolejny przyznał, że już od jakiegoś czasu dojrzewała decyzja o zakończeniu kariery. Nie zadecydował jeszcze, czym się zajmie w przyszłości czy np. wystartuje w Rajdzie Dakar.

 

"Muszę troszeczkę zwolnić. Biegłem do tej pory przez całe życie, teraz czas na trucht" - oznajmił Błażusiak.

 

Jak powiedziała prezes Agencji Rozwoju Miasta Małgorzata Marcińska, która to spółka zajmuje się Tauron Areną Kraków, gdzie odbędą się zawody, w sobotę ma być ona "wypełniona po brzegi".

 

Pierwszy sukces urodzony w 1983 roku Błażusiak odniósł w 1995 roku, kiedy został mistrzem Polski młodzików w trialu (tzw. rajdy obserwowane). W tej specjalności był ośmiokrotnym mistrzem kraju seniorów, a w 2004 mistrzem Europy. W 2007 roku wystartował w Erzbergrodeo (motocyklowy rajd terenowy, który odbywa się w Austrii) i niespodziewanie wygrał ten trudny wyścig. Zaowocowało to propozycją zmiany konkurencji na ekstremalne enduro i kontraktem z fabryką KTM.

 

W 2010 i 2011 r. zwyciężył w mistrzostwach światach w halowym enduro. Od 2012 r. zmieniono nazwę konkurencji na SuperEnduro, zaś nowotarżanin w MŚ triumfował w latach 2012-15. W końcowej klasyfikacji mistrzostw świata 2015/16 był ósmy, ale ze względu na kontuzję opuścił część startów.

 

SuperEnduro (dawniej halowe enduro) to motocyklowe wyścigi na torze przypominające motocrossowe, na których organizatorzy tworzą różnego rodzaju przeszkody (belki, mosty, odcinki kamieniste itp.), aby maksymalnie utrudnić zawodnikom przejazd.

Kalendarz MŚ w SuperEnduro - sezon 2016/17:   15 grudnia 2016 - I runda, Kraków (Polska)  7 stycznia 2017 - II runda, Riesa (Niemcy)  4 marca 2017 - III runda, Bilbao (Hiszpania) 18 marca 2017 - IV runda, Albi (Francja) 
kl, PAP

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze