Powrót Wilfredo Leona. Zenit rozgromił rywali

W pierwszym spotkaniu fazy grupowej rozgrywanego w Surgucie Final Six Pucharu Rosji siatkarze Zenita Kazań rozgromili Fakieł Nowy Urengoj 3:0. Po przerwie spowodowanej kontuzją na parkiet powrócił Wilfredo Leon.

Wilfredo Leon po raz ostatni zagrał 26 listopada, doznał wówczas kontuzji lewej nogi w ligowym starciu z Dynamo LO. Czołowy zawodnik ekipy z Kazania wrócił już do zdrowia i pojechał z ekipą do Surgutu, gdzie w hali "Premier Arena" siatkarze po raz pierwszy w historii rywalizują o Puchar Rosji.

Siatkarze z Kazania sięgnęli po to trofeum w dwóch poprzednich edycjach, przed rokiem pewnie ograli w finale Biełgorie Biełgorod 3:0 (25:22, 25:19, 25:21). Również w obecnej edycji podopieczni trenera Władimira Alekno są zdecydowanymi faworytami. Potwierdzili to już w pierwszym spotkaniu turnieju finałowego, w którym pewnie ograli Fakieł Nowy Urengoj 3:0 (25:14, 25:18, 25:18).

Mistrzowie Rosji już w pierwszej odsłonie pokazali rywalom miejsce w szeregu. Rozpoczęli od prowadzenia 5:1, które powiększyli w środkowej części seta (16:9) i pewnie wygrali 25:14. Również w drugiej partii siatkarze trenera Alekno szybko wypracowali sobie przewagę, w dużej mierze dzięki skutecznym atakom Maksima Michajłowa, tym razem jednak gracze Fakieła w środkowej części złapali kontakt z rywalami, ale końcówka znów należała do mistrzów Rosji, którzy znów wygrali pewnie 25:18. W secie numer trzy obraz gry nie uległ zmianie. Zenit rozpoczął od przewagi 8:2 i pewnie zmierzał do wygranej, dzięki skutecznej grze Michajłowa i Leona, a skuteczny blok ustalił wynik seta na 25:18 i zakończył cały mecz.

🙌🙌 Решающий блок @artemvolvich + @mikhaylov_18_official_page #ЗаЗенит #ЗенитКазань #ЛюдиZ

A video posted by Volleyball Club Zenit-Kazan (@volleyzenit) on Dec 13, 2016 at 4:39am PST

Największymi mankamentami w grze siatkarzy Fakieła była słaba skuteczność w ataku, problemy z przyjęciem i błędy własne. Zenit dominował niemal w każdym elemencie (blok 11-4, serwis 5-0). Leon był najlepiej punktującym graczem meczu - wywalczył dla swej ekipy 13 oczek, Michajłow zdobył 12, a Artiom Wolwicz - 11 punktów. W ekipie rywali najwięcej, bo 6 oczek wywalczył Jegor Kluka.

Siatkarze z Kazania w siedmiu ostatnich meczach (Superliga, Liga Mistrzów, Puchar Rosji) nie stracili seta. W kolejnym meczu grupy A Final Six Pucharu Rosji zmierzą się 14 grudnia z Lokomotiwem Nowosybirsk. Sześciu uczestników turnieju finałowego zostało podzielonych na dwie grupy. W grupie B zmierzą się Biełogorje Biełgorod, Dinamo Moskwa i Gazprom-Jugra Surgut. Półfinały zostaną rozegrane 16 grudnia, a mecz o III miejsce i finał - w sobotę 17 grudnia.