Świat boksu baluje (i pracuje) w Miami

Sporty walki
Świat boksu baluje (i pracuje) w Miami
fot. Fightnews.com

Nie jest już dla nikogo tajemnicą, że w boksie zawodowym czasami tyle samo co w ringu, albo i wiecej, można wygrać podczas biznesowych spotkań. Jedno z najważniejszych – konwencja World Boxing Council – trwa właśnie w Miami. Są postanowienia, są nagrody i rekordy z Księgi Guinnessa.

Sprawy polskie:

 

Działający z elitą polskich pięściarzy Leon Margules ma do hotelu „Diplomat”, gdzie odbywa się konwencja WBC jakieś piętnaście minut od domu, Andrzej Wasilewski musiał przylecieć do Miami aż z Warszawy, ale na pewno się opłaciło.  Zjazd co prawda WBC, ale udało się przyklepać, przy egzotycznych drinkach, że Diablo Włodarczyk zawalczy w finałowym eliminatorze International Boxing Federation (IBF)  wagi junior ciężkiej z armeńskim Niemcem Noelem Gevorem (22-0, 10 KO). To najkrótsza droga... ale do jednego z najtrudniejszych do zdobycia pasów, bo nagrodą za wygraną ma być spotkanie z najmocniej bijącym w tej kategorii wagowej Muratem Gasijewem. Dalsze rozmowy – związane miedzy innymi z najbliższą ringową przyszłością Maćka Sulęckiego, są w toku. Podobnie jak zawsze ciekawe ustalenia rankingowe, gdzie można (jak się ma dobre promotorskie plecy) wspinać się w rankingu, nie wychodząc między liny.  

 

Nagrody dla wielkich... i filmów

 

Na 54 konwencji, zupełnie nieoczekiwanie pojawił się emeryt Floyd Mayweather Jr. Powód był, bo odebrał nagrodę za aż trzy Rekordy Guinnessa: największą liczbę pieniędzy za sprzedane PPV (1 MILIARD, 311 MILIONÓW!), najdroższy pas mistrzowski (pas WBC Emerald za walkę z Manny Pacquiao wyceniono na milion dolarów) oraz rekordową liczbę walk jako mistrz (49: 11 października 1996-12 września 2015). Nagrodę za zapis w  Księdze Rekordów dostał też Giennadij Gołowkin: za 91.67 procent nokautów (33 KO w 36 walkach, od 6 maja 2006 do 10 września 2016 roku). Dla niżej podpisanego, bardzo miłą informacją był fakt, że za zasługi dla boksu, specjalną nagrodę z rąk GGG oraz prezydenta WBC, Mauricio Sulaimana otrzymał wydawca Fightnews.com, Karl Freitag.

   

Wydarzeniem Roku, okrzyknięto na kongresie WBC walkę Gienadij Gołowkin - Kell Brook, Pięściarzem Roku został Roman „Chocolatito” Gonzalez, a za najbardziej dramatyczną walkę roku uznano pojedynek Shinsuke Yamanaka - Anselmo Moreno 2. Nie zapomniano także o nieco lżejszych tematach, nagradzając trzy poświecone pięściarstwu filmy: w imieniu producentów, nagrodę za „Creed” odebrał mistrz świata WBC Tony Bellew, za „Hands of Stone” sam główny bohater Roberto Duran, a za „Bleed for This”, poświęcony życiu Vinny Pazienzy – promotor Eddie Hearn... bo Vinny gdzieś zniknął poprzedniego wieczoru.

Przemysław Garczarczyk, Polsat Sport
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze

Przeczytaj koniecznie