MP w łyżwiarstwie szybkim: Zwycięstwa Czerwonki i Nogala na 500 m

Natalia Czerwonka (Zagłębie Lubin) i Artur Nogal (Fundacja ŁiSW Legia Warszawa) zwyciężyli w wyścigach na 500 m w pierwszym dniu mistrzostw Polski w łyżwiarstwie szybkim. Zawody odbywają się na torze Stegny w Warszawie.

Po pierwszym z dwóch czwartkowych biegów prowadziła broniąca tytułu 19-letnia Kaja Ziomek (Cuprum Lubin). W finałowym przejeździe ścigała się z doświadczoną Czerwonką. Pierwsze 100 metrów należało do młodszej z zawodniczek (porównanie czasów 10,96 - 11,09), ale na dystansie Czerwonka odrobiła straty, wygrała bieg i całe zawody sprinterskie. Brązowy medal zdobyła Luiza Złotkowska (Sparta Grodzisk Mazowiecki).

"Kaja Ziomek specjalizuje się na 500 i 1000 m, ale faworytką dzisiejszych zmagań była jednak Natalia Czerwonka, która w tym sezonie Pucharu Świata bardzo dobrze spisuje się na 1500 m, zajmując piąte i siódme miejsce" - powiedział PAP trener młodzieżowej reprezentacji Wiesław Kmiecik.

Pod nieobecność najlepszego z polskich sprinterów Artura Wasia, który obecnie przebywa na zagranicznym zgrupowaniu, zdecydowanym faworytem na Stegnach był Nogal. Wyraźnie triumfował w obu biegach i pewnie sięgnął po złoty medal. O ponad sekundę wyprzedził Sebastiana Kłosińskiego (Orzeł Elbląg) i o prawie dwie Piotra Michalskiego (Górnik Sanok).

"Mistrzostwa Polski są kwalifikacjami do mistrzostw Europy, choć oczywiście liczą się też wyniki w Pucharze Świata. W wieloboju sprinterskim awans wywalczy trzech zawodników, zaś w tzw. dużym wieloboju trzy łyżwiarki i dwóch łyżwiarzy" - stwierdziła w rozmowie z PAP szefowa wyszkolenia w Polskim Związku Łyżwiarstwa Szybkiego Ewa Białkowska.

W czwartkowych biegach drużynowych najlepsze były panczenistki AZS AWF Katowice (Magdalena Czyszczoń, Angelika Fudalej, Katarzyna Woźniak) i panczeniści Stoczniowca Gdańsk (Marcin Bachanek, Aleksander Puszkarski, Piotr Puszkarski).

Na piątek zaplanowano dwie konkurencje - 3000 m kobiet i 5000 m mężczyzn. Początek o godz. 16.