Polski Związek Łyżwiarstwa Szybkiego ma 95 lat

Inne
Polski Związek Łyżwiarstwa Szybkiego ma 95 lat
fot. PAP

Były podziękowania, gratulacje i życzenia kolejnych sukcesów. Wspominano w rozmowach i na ekranie filmowym wspaniałe czasy igrzysk w Soczi i Vancouver oraz te dawniejsze, o których nestor polskich panczenów Kazimierz Lewandowski powiedział, że "nieraz kąpał się w przerębli lodu po którym jeździł."

Polski Związek Łyżwiarstwa Szybkiego ma 95 lat. Powstał trzy lata po odrodzonej Rzeczpospolitej. W sobotę gościnnych progach Partnerskiego Hotelu JM była Gala Jubileuszowa, która rozpoczęła się od wprowadzenia sztandaru Związku, a poczet stanowili najwybitniejsi z wybitnych – Helena Pilejczyk, Katarzyna Bachleda-Curuś i Zbigniew Bródka. Każdy odcień olimpijskiego medalu był w tej trójce reprezentowany.

 

Na sali były obecne Natalia Czerwonka, Katarzyna Woźniak, Luiza Złotkowska i Konrad Niedźwiedzki, którzy razem z Janem Szymańskim pisali najnowszą, jakże wspaniałą, historię polskiego łyżwiarstwa szybkiego. Nie mogło zabraknąć sztabu szkoleniowego z Ewą Białkowską, Wiesławem Kmiecikiem, Witoldem Mazurem i Krzysztofem Niedźwiedzkim.

 

Obecnych było wielu znakomitych gości z reprezentującą Ministerstwo Sportu i Turystyki Urszulą Jankowską, sekretarzem generalnym PKOl Andrzejem Krzesińskim (widział moment zdobycia każdego medalu w Vancouver i Soczi) i prezydentem Tomaszowa Mazowieckiego Marcinem Witko, którego determinacja i konsekwencja działania doprowadzą, wszystko na to wskazuje, do wybudowania pierwszego w Polsce krytego toru.

 

Byli obecni przedstawiciele naszych dobrodziejów – firm OTTO, LOTTO i 4F, którzy pomagali w odnoszeniu sukcesów. Bez ich pomocy na pewno nie bylibyśmy tam gdzie jesteśmy.

 

Im oraz Ministerstwu Sportu i Turystyki, Polskiemu Komitetowi Olimpijskiemu, samorządom, Centralnemu Ośrodkowi Sportu, Akademickiemu Związkowi Sportowemu oraz wielu innym instytucjom i organizacjom dziękował ustępujący Prezes Polskiego Związku Łyżwiarstwa Szybkiego Kazimierz Kowalczyk.

 

Obecni na Gali otrzymali pięknie wydany album „Na łyżwiarskim szlaku.” Wrażenie robią i teksty, i zdjęcia, i statystyki. Na pewno wydawnictwo będzie przydatne dla wielu ludzi interesujących się łyżwiarstwem szybkim w tym dziennikarzy, którym Kazimierz Kowalczyk bardzo serdecznie dziękował za współpracę i zainteresowanie problemami dyscypliny.

 

Sobotnia Gala Jubileuszowa została zorganizowana dla przedstawicieli toru długiego. Uroczystości short trackowe odbędą się w Opolu podczas mistrzostw Polski.

 

Na Gali w Hotelu JM świetnie w roli konferansjera radził red. Bogdan Saternus. Odczytał listy z gratulacjami i życzeniami m.in. od Polskiego Związku Biathlonu i Polskiego Związku Łyżwiarstwa Figurowego.

 

Długa była lista odznaczonych. Wyróżniono m.in. kluby i okręgi oraz osoby szczególnie zasłużone. My zatrzymajmy się na Liście Osobistości, która robi wrażenie. Kłaniając się nisko przekazujemy ogromny szacunek – Helenie Pilejczyk, Erwinie Ryś-Ferens, Stanisławie Pietruszczak-Wąchale, Zbigniewowi Bródkce, Eligiuszowi Grabowskimu, Alojzemu Mokrogulskiemu, Jaromirowi Radke, Stefanowi Rogalskiemu i Leszkowi Ułasiewiczowi, któremu autor tej informacji składa serdeczne podziękowania za 33 lata współpracy i pomocy w pracy dziennikarskiej.

 

Na koniec części oficjalnej ustępujący prezes Kazimierz Kowalczyk otrzymał od obecnego szefa PZŁS Romana Derksa i byłego sternika Alojzego Mokrogulskiego ogromny kosz kwiatów.

 

- Dziękujemy Ci Prezesie – powiedział Roman Derks i do tych podziękowań dołączyli się pozostali uczestnicy Gali o czym świadczyły gromkie brawa.

RM, pzls.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze